لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

ایران: دخالت نمی کنیم، به رای مردم بریتانیا احترام می گذاریم


وزارت خارجه ایران در بیانیه ای درباره نتیجه همه پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا اعلام کرد ضمن عدم مداخله در امور بریتانیا، اعلام کرد به رای مردم بریتانیا احترام می گذارد.

در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: "جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردم سالار به رای مردم بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی احترام گذاشته و آن را در مسیر خواست اکثریت مردم آن کشور در تنظیم روابط خارجی خود قلمداد می کند."

این بیانیه می افزاید: "جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گسترش روابط با کشورهای اروپایی بر مبنای احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر بوده و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی تغییری در رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به آن کشور ایجاد نخواهد کرد."

بیانیه وزارت خارجه ایران بعد از دو واکنش متفاوت از سوی مقام های ایران به رفراندوم بریتانیا صادر شد.

صبح جمعه، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران با بیان اینکه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا زمین لرزه ای بزرگ است، نوشت: خروج انگليس ازاتحاديه اروپايی يك "فرصت تاريخی" برای ايران است و بايد از اين فرصت تازه، نهايت بهره را برد.

همزمان مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا را نه گفتن به ادامه تبعیت دولت بریتانیا از آمریکا دانست.

در هفته های اخیر دولت و نظامیان در برخی مسایل سیاست خارجی اختلاف نظر دارند. پیش از این و بعد از لغو حق شهروندی رهبر شیعیان بحرین، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بیانیه تهدیدآمیزی صادر کرد که خیلی زود با واکنش مشاوران روحانی مواجه شد.

XS
SM
MD
LG