لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

باراک اوباما: رابطه "ویژه" آمریکا و بریتانیا تغییر نخواهد کرد


باراک اوباما در جریان سفر ماه آوریل خود به لندن، با ایده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بود.
باراک اوباما در جریان سفر ماه آوریل خود به لندن، با ایده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در واکنش به نتیجه همه پرسی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا گفت، این رأی نه در پیوند مستحکم ایالات متحده و بریتانیا، و نه در حمایت آمریکایی‌ها از همپیمان اروپایی خود تاثیری نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما در جریان سخنرانی خود در دانشگاه استانفورد در ایالت کالیفرنیا، ضمن احترام به تصمیم مردم بریتانیا، گفت "یک چیز تغییر نخواهد کرد، و آن رابطه ویژه" بین ایالات متحده و بریتانیا است.

بر اساس این گزارش، باراک اوباما همچنین روز جمعه بطور جداگانه با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، و نیز آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، درباره روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر در روز جمعه در همین زمینه گفت، ایالات متحده ترجیح می داد بریتانیا رأی به ماندن در اتحادیه اروپا می‌داد، با این حال به نتیجه همه پرسی احترام می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن که در سخنانی در دوبلین گفت "باید بگویم توقع نتیجه دیگری داشتیم. ترجیح می دادیم نتیجه متفاوت باشد ... اما ایالات متحده دوستی دیرینه‌ای با بریتانیا دارد، و رابطه‌ای ویژه که گسست ناپذیر است."

وی که برای ایراد سخنرانی درباره میراث فرهنگی ایرلندی-آمریکایی‌ها به مرکز جمهوری ایرلند رفته است، در ادامه سخنان خود تاکید کرد که با این حال "ما کاملا به تصمیمی که آنها (مردم بریتانیا) گرفته‌اند احترام می‌گذاریم."

پس از اعلام نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه، که در نهایت موافقان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با ۵۲ درصد آرا به پیروزی رسیدند، ارزش پوند در برابر سایر ارزها به پایین ترین سطح در ۳۱ سال گذشته رسید.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، که حامی سرسخت ماندن ار اتحادیه اروپا بود، روز جمعه اعلام کرد که تا زمان برگزاری نشست سالانه حزب متبوع خود – حزب محافظه کار – در ماه اکتبر، از این مقام کناره گیری خواهد کرد.

ساعاتی پس از اظهار نظر جو بایدن به عنوان نخستین واکنش یک مقام دولت آمریکا، کاخ سفید نیز روز جمعه اعلام کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان اخبار مربوط به همه پرسی بریتانیا قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، باراک اوباما در سفر ماه آوریل خود به لندن که با درخواست دیوید کامرون انجام شد، با هیجان تمام با ایده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بود.

XS
SM
MD
LG