لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

واکنش اروپایی‌ها به همه پرسی بریتانیا: اتحادیه اروپا متحد باقی خواهد ماند


دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی گفت تا زمانی که بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا خارج شود، اجرای قوانین ادامه می یابد.
دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی گفت تا زمانی که بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا خارج شود، اجرای قوانین ادامه می یابد.

رئیس شورای اروپایی در واکنش به نتیجه همه پرسی روز گذشته بریتانیا گفت به نیابت از رهبران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا، امروز می‌توانم بگویم ما مصمم هستیم که اتحادمان میان این ۲۷ کشور را حفظ کنیم.

دونالد تاسک در ادامه گفت "برای همه ما این اتحادیه چارچوب آینده مشترک است. همچنین می‌خواهم به شما اطمینان دهم که خلا قانونی بوجود نخواهد آمد. تا زمانی که بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا خارج شود، تمام اتحادیه به اجرای قوانین ادامه می دهند و این شامل بریتانیا هم می شود ؛ و منظورم قوانین و همچنین تعهدات است."

آقای توسک با بیان این که اروپا خودش را برای چنین نتیجه‌ای آماده کرده بود، گفت "نمی‌شود همه پیامدهای سیاسی نتایج همه پرسی را، به خصوص برای بریتانیا، پیش بینی کرد؛ اما الان وقت عکس العمل های عصبی نیست."

صدر اعظم آلمان نیز روز جمعه گفت پیامدهای خروج بریتانیا در روزها، هفته ها، ماه‌ها و سال‌های آینده، و این که دقیقا به چه معنا خواهد بود، به این بستگی دارد که ما ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در این شرایط استوار باشیم و سریع و ساده درباره رفراندوم بریتانیا نتیجه گیری نکنیم.

آنگلا مرکل با بیان اینکه این تنها باعث شکاف در اروپا خواهد شد، اضافه کرد "ما تنها با هم می توانیم ارزش هایمان را اثبات کنیم. هیچ وقت نباید فراموش کنیم، بخصوص امروز که ایده اتحاد اروپا ایده ای برای صلح بود. بعد از سال‌ها خشونت و جنگ ما یک صلح پایدار برقرار کرده ایم. این صلح باقی خواهد ماند و این حقیقتی آشکار است. چیزی که لازم است، رو به رو شدن با اروپایی در حال حرکت است. آلمان مسئولیت مشخصی دارد. این اتحاد باید به موفقیت ختم شود."

صدر اعظم آلمان همچنین تاکید کرد که هدف اتحادیه اروپا این است که روابط خود را با بریتانیا حفظ کند و دولت آلمان نیز تلاش می کند حقوق شهروندانش در بریتانیا رعایت شود. "اتحادیه اروپا آنقدر قوی هست که بتواند راه حلی برای این شرایط پیدا کند."

در همین حال رئیس ‌جمهوری فرانسه نیز در همین زمینه گفت که عمیقا از نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه بریتانیا متاسف است و آن را انتخابی "دردآور" خواند که اروپا را در بوته آزمایش قرار می‌دهد.

فرانسوا اولاند با تاکید بر این که اروپا دیگر به مانند قبل نمی‌تواند عمل کند و باید بر روی مسایل اساسی تمرکز داشته باشد، گفت مردم منتظر هستند تا اتحادیه اروپا دوباره بر ارزش‌های خود یعنی آزادی، مدارا و صلح صحه بگذارد.

وی همچنین گفت که روز دوشنبه برای دیدار با صدر اعظم آلمان به برلین سفر خواهد کرد. دیداری که به گفته آنگلا مرکل با حضور ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا و دونالد تاسک رئیس کمسیون اروپا برگزار خواهد شد.

رئیس ‌جمهوری فرانسه تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید تمام پیامد‌های نتیجه همه ‌پرسی بریتانیا را بررسی کند. فرانسوا اولاند در ادامه هشدار داد که خطر پوپولیسم بسیار بالا است.

از سوی دیگر، رهبر جبهه ملی فرانسه نتیجه همه ‌پرسی بریتانیا را "تاریخی" خواند و گفت "چیزی که هیچکس تا چندماه پیش نمی‌توانست به آن فکر کند امروز به واقعیتی غیر قابل انکار برای همه تبدیل شده است. بله، خروج از اتحادیه اروپا برای فرانسه هم امکان پذیر است".

مارین لوپن همچنین گفت که مساله اروپا در مرکز مباحث انتخابات ریاست جمهوری بعدی در فرانسه خواهد بود. او که در دفتر مرکزی حزب جبهه ملی در فرانسه سخن می‌گفت و پشت سرش پوستری با تصویر دست‌هایی که در حال گسستن زنجیرهای اتحادیه اروپا و این نوشته که "خروج بریتانیا، و حالا نوبت فرانسه است" قرار داشت گفت، "در صورت رئیس‌جمهور شدن در عرض شش ماه برای خروج از اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار می‌کند.

وی بار دیگر ریشه تمام مشکلات اساسی فرانسه را از اتحادیه اروپا دانست و گفت تنش ایجاد شده در بازار پس از اعلام نتایج همه‌‌پرسی بریتانیا کوتاه مدت خواهد بود و به زودی از بین خواهد رفت و ما نباید تحت تاثیر آن قرار بگیریم.

مارین لوپن افزود بریتانیا درس بزرگی در زمینه دموکراسی به ما داد که نباید در برابر "ترس و پیش‌بینی‌های آخر زمانی" پا پس کشید.

رهبر جبهه ملی فرانسه اضافه کرد که حرکت به سمت پایان اروپا در حالتی که اکنون می‌شناسیم آغاز شده است. به گفته او "این اروپا نیست که می‌میرد، بلکه اتحادیه اروپاست که به حالت احتضار درآمده و در این بین ملت‌ها از نو متولد می‌شوند."

در رفراندوم روز گذشته، حدود ۵۲ درصد مردم بریتانیا رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند. تصمیمی که تبعات سیاسی و اقتصادی گسترده ای هم برای بریتانیا و هم اتحادیه اروپا خواهد داشت و نخستین اثر آن در بریتانیا کاهش ارزش پوند و اعلام کناره گیری دیوید کامرون از مقام نخست وزیری تا ماه اکتبر آینده بود.

XS
SM
MD
LG