لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

یک مقام وزارت خارجه بریتانیا با خانواده نازنین زاغری در ایران دیدار کرد


نازنین زاغری رتکلیف در ملاقات با دخترش گابریلا در زندان

یک مقام وزارت خارجه بریتانیا که برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به ایران سفر کرده است اعلام کرد که با خانواده نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی زندانی در تهران، دیدار کرده است.

الستر برت، معاون سیاسی وزیر خارجه بریتانیا در پستی در توئیتر خود نوشته است در تهران موفق به دیدار با خانواده نازنین زاغری رتکلیف شده و هدایایی که خانواده گابریلا، دختر نازنین و ریچارد رتکلیف از لندن فرستادند را به گابریلا داده است.

او همچنین در پستی نوشت که در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره برجام و پرونده‌های کنسولی بحث و گفت و گو کرده است. او پیش از سفر گفته بود که درباره مسائل مختلفی از جمله حقوق بشر و شهروندان بریتانیایی ایرانی گفت و گو خواهد کرد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری درباره این دیدار به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «معاون سیاسی وزیر خارجه بریتانیا توانست در تهران با پدر و مادر نازنین و دخترمان گابریلا را ببیند و یک خرس عروسکی به او هدیه بدهد.»

به گفته آقای رتکلیف، این مقام دولت بریتانیا به آنها اطمینان داد که نازنین یکی از الویت‌های اصلی اوست و هر کاری که برای آزادی او از دستش بر بیاید دریغ نخواهد کرد. او به نگرانی‌های خانواده نازنین درباره سلامت فرزندشان گوش داد و همچنین در صحبت با آقای ظریف، وزیر خارجه ایران، موضوع نازنین را مطرح و تاکید کرد که این موضوع از اهمیت خاصی برای بریتانیا برخوردار است.

همسر نازنین زاغری این موضوع را تحول مثبتی دانست که پس از آن موجب انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌ها مبنی بر فشار دولت بریتانیا برای یافتن راهی جهت حل این مشکل منتشر کردند.

نازنین زاغری، که با بخش آموزشی و خیریه رویترز همکاری می‌کرد، فروردین ماه سال گذشته هنگام بازگشت از ایران در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد. ماموران پاسپورت او و دختر دو ساله‌اش را توقیف کردند. در حال حاضر خانواده خانم زاغری در ایران از فرزند او نگهداری می‌کنند.

خانم زاغری پس از ماهها بازداشت، محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد. دستگاه قضایی ایران به جزئیات اتهامات او اشاره نکرد اما به طور کلی آن اتهامات را امنیتی خواند.

همسر خانم زاغری و مقام‌های بریتانیایی این اتهامات را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG