لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

احضار دو امام جمعه اهل سنت روستاهای سردشت به دادگاه انقلاب ارومیه


حسن خضری و سلام محمودیان، امامان جمعه در دو روستای شهرستان سردشت
حسن خضری و سلام محمودیان، امامان جمعه در دو روستای شهرستان سردشت

دادگاه ویژه روحانیت در ارومیه روز چهارشنبه ۱۳ تیر دو تن از امامان جمعه اهل سنت در روستاهای سردشت را احضار کرد.

به گزارش وبسایت «کردپا»، سلام محمودیان، امام جمعه اهل سنت در روستای «بیوران سلفی»، و حسن خضری، امام جمعه اهل سنت در روستای «بیوران علیا»، برای چندمین بار به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده‌اند.

بنا بر این گزارش، آنها به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» در سال ۱۴۰۱، تاکنون بارها به نهادهای امنیتی شهرستان سردشت احضار شده و تحت فشارهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

گزارش‌های منتشر شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی پس از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» برخورد با چهره‌های مذهبی اهل سنت را تشدید کرده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی هم در تازه‌ترین گزارش خود به دولت آمریکا توصیه کرد حکومت ایران را به دلیل «نقض سیستماتیک و مستمر و فاحش» آزادی‌های مذهبی در ردیف «کشورهای مورد نگرانی ویژه» قرار دهد.

بنا بر گزارش‌ها، پنج تن از شهروندان اهل اشنویه در استان آذربایجان غربی هم در روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

وبسایت «کردپا»، اسامی شهروندان بازداشت‌شده را سلیم ذوالقرنین، صابر ذوالقرنین، ادریس کارساز، محمد رسول‌پور، و کمال عقابی ذکر کرده است.

از اتهامات و محل نگهداری این افراد خبری منتشر نشده است.

پیشتر کمپین حقوق بشر در ایران در انتقاد از «کارنامه سرکوب‌های سیاسی-عقیدتی جمهوری اسلامی» تاکید کرده بود که حکومت ایران «بارها از طرح اتهام‌های واهی فقهی، مانند افساد فی‌‌الارض یا بغی برای سرکوب مخالفان و نیروهای مذهبی در مناطق اقلیت‌نشین» استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG