لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

دادگاه انقلاب اصفهان دو شهروند بهائی را به ده سال حبس و جریمه نقدی محکوم کرد


بازداشت شهروندان بهائی.
بازداشت شهروندان بهائی.

منابع حقوق بشری می‌گویند دو شهروند بهائی ساکن اصفهان به اتهام «تبلیغ به نفع گروه‌های مخالف نظام» در مجموع به ده سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، حمید منزوی و ارشیا روحانی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان هر یک به پنج سال حبس تعزیری و پرداخت ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

سایر اتهامات ادعا شده از سوی این دادگاه علیه حمید منزوی و ارشیا روحانی «فعالیت تبلیغی علیه حکومت و عضویت در برخی گروه‌ها به قصد بر هم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

این دو شهروند بهائی در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ با هجوم نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند و دو واحد صنفی متعلق به این دو پلمب و تفتیش، و برخی از لوازم شخصی آنها نیز ضبط شد.

سخنگوی جامعه جهانی بهائی پیشتر در گفتگو با صدای آمریکا تداوم پلمب محل کسب و کار شهروندان بهائی را نمونه‌ از نقض وسیع حقوق بهائیان و «خفقان اقتصادی» حکومت ایران علیه آنها دانسته است.

شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، به‌طور نظام‌مند در معرض اعدام، مصادره اموال، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌های مستبدانه و هتک حرمت به آرامستان‌های‌شان قرار گرفته‌اند.

به تازگی ده تن از زندانیان سیاسی در بند زنان زندان اوین در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند دیدگاه‌های سیاسی‌شان مانع حمایت از «هم‌وطنان بهائی» نمی‌شود و تا پایان «رنج مضاعفی»‌ که بر این دسته از شهروندان ایران تحمیل می‌شود، کنارشان می‌ایستند.

این بیانیه را محبوبه رضایی، هستی امیری، سمانه اصغری، سکینه پروانه، مریم یحیوی، ناهید تقوی، نرگس محمدی، آنیشا اسداللهی، سپیده قلیان، و گلرخ ایرایی را امضا کرده‌اند و روز دوشنبه ۲۸ خرداد در اینستاگرام منتسب به نرگس محمدی منتشر شده است.

در این بیانیه تأکید شده که «هموطنان بهائی‌مان طی دهه‌ها استبداد همواره از تمام حقوق اجتماعی محروم بوده‌اند» و «در دهه ۶۰ با حذف فاجعه‌بار مخالفان سیاسی و دگراندیشان، نزدیک به ۳۰۰ نفر» از آنان «توسط حکومت سر به نیست، مفقودالاثر یا اعدام» شدند و «هزاران نفر نیز بی‌بهره از کمترین حقوق اجتماعی از خانه‌های خود بیرون رانده شدند.»

XS
SM
MD
LG