لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

واکنش کاربران توییتر به بنرهای شهرداری تهران؛ آمارهایی از ایران تا آمریکا


یکی از بنرهای شهرداری تهران در نزدیکی زندان اوین - عکس از مهدی حیدریان، یکی از کاربران توییتر
یکی از بنرهای شهرداری تهران در نزدیکی زندان اوین - عکس از مهدی حیدریان، یکی از کاربران توییتر

اقدام شهرداری تهران برای نصب بنرهایی که به نقل آمارهایی درباره آمریکا اختصاص دارد، با واکنش کاربران ایرانی توییتر مواجه شده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که شهرداری تهران بنرهایی حاوی آمارهایی منتسب به آمریکا در سطح پایتخت نصب کرد. بنرهایی از قبیل "از هر ۱۱ شهروند آمریکایی یک نفر در زندان است"، "در آمریکا از هر ۵ نوزاد ۲ نوزاد به صورت نامشروع به دنیا می‌آید" و یا "در هر ۹ ثانیه یک زن آمریکایی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد".

واکنش اولیه در شبکه‌های اجتماعی ابراز تعجب از این نکته بود که این آمارها چه ارتباطی با ایران دارد و قصد شهرداری تهران از این اقدام چیست.

کمی بعد هشتگ ‫#‏بنر_پیشنهادی_برای_شهردار_تهران و #بنر_پیشنهادی_برای_شهرداری_تهران پیشنهاد شد و ظرف دو روز حسابی پرطرفدار شد.

حالا در کنار شوخی با اقدام شهرداری تهران، فهرستی بلندبالا از معضلات و مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با این هشتگ قابل دسترسی است که کاربران پیشنهاد داده‌اند شهرداری تهران آنها را منتشر کند. مواردی از حصر رهبران جنبش سبز گرفته تا شلاق زدن کارگران معترض و خشونت علیه زنان در ایران.

در ادامه چند نمونه از این توییت‌ها را می‌بینید:

شهرداری تهران پیش از این هم سابقه نصب بنرها و بیلبوردهای جنجالی را داشته است. از تشویق به فرزندآوری گرفته تا تصاویری درباره لزوم داشتن حجاب برای زنان. اما معمولا محتوای آنها راسا توسط شهرداری تهیه نشده بود. این بار اما آرم شهرداری تهران در کنار بنرهای جنجالی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد شهرداری تهران در راستای روحیه آمریکاستیزی رهبر جمهوری اسلامی و طیفی از مقامات ایرانی، دست به چنین اقدامی زده باشد.

XS
SM
MD
LG