لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

واکنش اصولگرایان پس از شکست در انتخابات؛ از تقدیر تا طعنه


حداد عادل در مجلس شورای اسلامی، یک روز پس از اعلام نتایج قطعی انتخابات.
حداد عادل در مجلس شورای اسلامی، یک روز پس از اعلام نتایج قطعی انتخابات.

"باید خدا را شکر کنیم که هاشمی رای آورد" این جمله را حمید رسایی، نماینده تندروی اصولگرای مجلس نهم و یکی از مخالفان اصلی حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است؛ منتها به طنز و در آغاز متنی که می‌خواهد بگوید اصلاح‌‍طلبان طاقت شکست ندارند اما اصولگرایان شکست خود در انتخابات را به راحتی می‌پذیرند.

با پیروزی قاطع فهرست حامیان دولت در انتخابات مجلس در حوزه تهران، چهره‌های سرشناس اصولگرایان از راهیابی به مجلس بازماندند. در این بین نمایندگان موثر و شاخص مجلس فعلی نیز حضور دارند که جزو مهم‌ترین مخالفان دولت حسن روحانی بودند.

غلامعلی حداد عادل، سرلیست اصولگرایان شاید بزرگترین بازنده این انتخابات بود. او با تلاش بسیار، اصولگرایان را متقاعد به تهیه یک فهرست واحد کرد و بسیاری از اصولگرایان به دلیل حضور نداشتن در آن فهرست، آزرده خاطر شدند. اما در نهایت حداد عادل سی و یکم شد و نتوانست به مجلس راه پیدا کند. این نتیجه باعث شوخی‌های بسیار با او شد.

حداد عادل ابتدا به این شوخی‌ها در توییتر واکنش نشان داد و نوشت که " از ذوق و خوشحالی همشهریان طرفدار جریان رقیب خرسندم."

اما پس از آن به خبرگزاری ایسنا گفت که " پرسش درباره فضای مجازی مانند پرسش درباره جنگل است".

از سوی دیگر احمد توکلی که سابقه ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس را در کارنامه دارد و از جمله منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از این پس در " مقام شهروندی مسئول و ناظر" به " مبارزه با فساد سیاسی" ادامه خواهد داد.
او رای نیاوردن خود را به رهایی از " بار سنگین وکالت" تعبیر کرده است.

مهدی کوچک‌زاده نیز که در روز رای‌گیری معترضان به خود را "اوباش" و "شارلاتان" خطاب کرده بود، پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات، جمله‌ای از آیت‌الله خمینی را در اینستاگرام خود منتشر کرد که به ادامه راه حتی در صورت یکه و تنها ماندن اشاره داشت.


مهرداد بذرپاش هم به عنوان یکی از مخالفان اصلی دولت روحانی پس از شکست در انتخابات، در فضای مجازی سکوت کرده اما روزنامه وطن امروز با صاحب‌امتیازی او، همچنان تندترین حمله‌ها را به حامیان دولت انجام می‌دهد.


حمید رسایی، روحانی تندروی اصولگرا اما ردصلاحیت شد و فرصت رقابت را از دست داد. با این حال او از حامیان فهرست اصولگرایان در تهران بود و پس از مشخص شدن پیروزی قاطع حامیان دولت و منتسبان به هاشمی رفسنجانی در دو انتخابات مجلس و خبرگان، متن طعنه‌آمیزی در اینستاگرام منتشر کرد که خبرساز شد.

XS
SM
MD
LG