لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

تنگ‌تر شدن دایره خودی‌ها در صدا و سیما؛ دست خالی تلویزیون در برنامه‌های نوروزی


در حالی که تنها چهار روز به آغاز سال جدید خورشیدی باقی است، گزارش‌ها نشان می‌دهد تلویزیون جمهوری اسلامی امسال دست خالی‌تر از سالهای قبل به استقبال نوروزی می‌رود که با ماه رمضان نیز همزمان شده است.

اعلام اسامی مجریان، میهمانان و برنامه‌ها و سریال‌های نوروزی سال ۱۴۰۲ از سوی رسانه‌های داخلی نشان می‌دهد مجریانی کم‌تجربه و کمتر شناخته شده قرار است جای مجری‌های با‌سابقه و قدیمی تلویزیون را در برنامه‌های «تحویل‌ سال» تلویزیون بگیرند.

مجریانی که تا شش ماه قبل پای ثابت برنامه‌های سیما بودند، بعد از جنبش اعتراضی با حمایت از معترضان، یا دستکم با عدم تایید رفتار و سیاستهای جمهوری اسلامی، به جمع مغضوبان حاکمیت اضافه شده‌اند.

نکته قابل ملاحظه در اسامی مجری‌ها و مهمانان برنامه‌های تحویل سال، کمبود یا نبود زنان در این برنامه‌هاست، در پایان سالی که دستکم در نیمی از آن «زن زندگی آزادی» شعار بخش وسیعی از مردم ایران و توجه ویژه به «زن» خواسته اکثریت آنان بوده است.

هفدهم اسفند‌ماه یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کاهش تولید مجموعه‌های تلویزیونی، به‌ روز نبودن محتواهای تولیدی را از دلایل کاهش مخاطبان صداوسیما عنوان کرده بود.

محمدرضا مبلغی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به انتشار جدیدترین آمار از مخاطبان سریال‌های تلویزیونی و کاهش مخاطبان این سریال‌ها به کمترین میزان طی ۱۰ سال اخیر گفت:« صدا و سیما باید جاذبه‌های خود را بیشتر کند تا بتواند مخاطبان خود را حفظ کند یا افزایش دهد و در این زمینه باید از افراد توانمند کمک بگیرد.»

رئیس سازمان صدا و سیما اما اول آذرماه امسال گفت: «سقوط مخاطب صدا و سیما ادعایی است که باید اثبات شود» اما پذیرفت که بخشی از علت سیر نزولی مخاطبین صدا و سیما، به محتوای ضعیف و بی‌توجه به نیاز‌های جامعه برمی‌گردد.

پیمان جبلی در گفتگو با «شفقنا» درباره حذف چهره‌های محبوب از صدا و سیما،تصریح کرد: «بنا نداریم به یک تعداد محدودی از چهره‌ها وابسته باشیم به طوری که این افراد خاص گمان کنند تا ابد در صدا و سیما حضور خواهند داشت.»

او افزود: «وقتی کسی تبدیل به یک چهره سرشناس یا به اصطلاح سلبریتی می‌شود، باید به سیاستهای رسانه‌، متعهد باشد و ما تلاش می‌کنیم این تعهد را در چهره‌ها ایجاد کنیم.»

صداوسیما در جمهوری اسلامی تنها نهادی است که اجازه تولید و پخش محتوای صوت و تصویر از طریق «آنتن» را دارد و رئیس این مجموعه نیز مستقیما توسط علی خامنه‌ای منسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG