لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

استقبال اردوغان از روحانی در آنکارا؛ ایران و ترکیه به دنبال مناسبات اقتصادی نزدیکتر


حسن روحانی روز شنبه در کاخ ریاست جمهوری آنکارا مورد استقبال رسمی رجب طیب اردوغان قرار گرفت.
حسن روحانی روز شنبه در کاخ ریاست جمهوری آنکارا مورد استقبال رسمی رجب طیب اردوغان قرار گرفت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا به طور رسمی از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران استقبال کرد.

آقای روحانی برای شرکت در "کنفرانس همکاری کشورهای اسلامی" به میزبانی ترکیه، به استانبول سفر کرد.

آنها سپس در یک کنفرانس خبری مشترک در آنکارا برای خبرنگاران سخنرانی کردند.

حسن روحانی در این نشست خبری گفت "کنفرانس همکاری کشورهای اسلامی" دو هدف دارد، اول "وحدت دنیای اسلام" و دوم "احقاق حقوق ملت فلسطین." او گفت "جمهوری اسلامی ایران در کنار این سازمان تا زمانی که این دو هدف اساسی را دنبال می‌کند همواره باقی خواهد ماند."

نشست جنجالی سران کشورهای اسلامی عصر جمعه در حالی پایان یافت که عدم تفاهم اعضا موجب شد بیانیه پایانی قرائت نشود. به گزارش رسانه‌های ایران رئيس جمهوری و هيات همراه ایرانی در اعتراض به این بیانیه در اجلاس اختتاميه سران سازمان همکاری شرکت نکردند. اما ساعاتی بعد متن بیانیه در رسانه‌ها منتشر شد که حاوی انتقادات شدیدی از ایران بوده و ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در کنفرانس خبری روز شنبه، رجب طیب اردوغان گفت ترکیه و ایران باید مسیر پایان دادن به خشونت ها در عراق، سوریه و منطقه را رهبری کنند. او گفت تقویت گفتگوهای سیاسی بین دو کشور و کاهش اختلاف نظرها به نفع ترکیه و ایران است.

به گزارش خبرگزاری فارس حسن روحانی در بخشی از سخنانش به ریاست ترکیه بر سازمان همکاری اسلامی اشاره کرد و گفت دو کشور باتجزیه دیگر کشورهای منطقه مخالف هستند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت در مذاکرات روز شنبه میان ایران و ترکیه "تصمیم گرفتیم که روابط دو کشور را در تمام زمینه‌ها توسعه دهیم."

روحانی اقتصاد ایران و ترکیه را "مکمل همدیگر" دانست و گفت: "در سال‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شد اما به خاطر شرایط تحریم و اقتصاد جهانی نتوانستیم گام‌های مورد نظرمان را برداریم."

او گفت ایران و ترکیه تصمیم گرفته اند که روابط بانکی را در دوران پس از تحریم ها توسعه دهند و "بانک‌های ترکیه می‌توانند شعباتی را در ایران داشته باشند."

حسن روحانی همچنین گفت "ترکیه می‌تواند در زمینه زیرساخت‌های گردشگری در ایران سرمایه‌گذاری‌ کند و ما می‌توانیم هر دو ملت را برای جذب گردشگرهای کشور ثالث تشویق کنیم."

ایران در سوریه از موضع بشار اسد رئیس جمهوری این کشور حمایت می کند و ترکیه از گروه های شورشی مخالف اسد. آنکارا روابط نزدیکی با ریاض، رقیب منطقه ای تهران دارد.

XS
SM
MD
LG