لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

ظریف در ترکیه؛ روحانی هم به اجلاس سازمان همکاری‌‌ اسلامی می‌رود


محمد جواد ظریف در اجلاس سازمان همکاری‌ اسلامی
محمد جواد ظریف در اجلاس سازمان همکاری‌ اسلامی

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای شرکت در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌‌ اسلامی در استانبول حضور دارد.

نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌ روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۴ و ۲۵ فروردین‌ماه در استانبول برگزار می‌شود و سپس در روز ۲۶ و ۲۷ فروردین‌ماه اجلاس سران برگزار خواهد شد. تا عصر سه‌شنبه مشخص نبود که حسن روحانی در اجلاس سران شرکت خواهد کرد یا خیر. اما در نهایت دفتر ریاست جمهوری اعلام کرد که آقای روحانی عصر چهارشنبه راهی استانبول خواهد شد.

پیش از آن حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتقاد از "سیاست برخی از کشورهای عضو سازمان همکاری‌‌ اسلامی" خواستار فراهم شدن زمینه‌ای شد تا "برخی از کشورها نتوانند از این اجلاس برای تصفیه حسا‌ب‌های سیاسی، کینه‌ورزی و دعواها سوءاستفاده کنند و راه این موضوع مسدود شود".

او درباره حضور یا عدم حضور رئیس جمهوری ایران در این اجلاس ابراز بی اطلاعی کرد.

سازمان همکاری اسلامی بیش از ۵۰ عضو دارد و دبیرخانه دائمی آن در جده قرار دارد. این سازمان پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران، نشست فوق‌العاده‌ای برگزار و تهران را به حمایت از تروریسم و مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر متهم کرد.

به نظر می‌رسد که حضور زودهنگام پادشاه عربستان سعودی به همراه یک هیات بزرگ و بلندپایه باعث تردیدهایی برای حضور حسن روحانی در استانبول شده باشد.

بحران سوریه و یمن که ترکیه به عنوان میزبان و عربستان به عنوان یک کشور تعیین کننده سیاستی مخالف ایران دارند، از موضوعات اصلی این اجلاس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG