لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۲

اردوغان با رهبران ایران دیدار و مذاکره می کند


رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه به منظور مذاکره با رهبران ایران در زمینه مسائل منطقه ای و روابط دو جانبه شب سه شنبه وارد تهران شد و مورد استقبال امیر حسین عبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران قرار گرفت. استقبال رسمی از اردوغان صبح چهارشنبه در سعدآباد انجام شد.در مراسم استقبال اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران از رجب طیب اردوغان در کاخ سعدآباد تهران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران نیز حضور داشتند.

صدا و سیمای ایران به نقل از مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرده است که اردوغان در سفر دو روزه خود به ایران با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار می کند.
انتظار می رود دو کشور شورایی برای هماهنگ کردن مسائل تجاری میان دو کشور ایجاد کنند، و یا کمیسیون اقتصادی دوجانبه را که دوسالی است غیر فعال شده، فعال نمایند.

ایران و ترکیه نظرات کاملاً مختلفی درباره سوریه دارند، در حالی که ترکیه میزبان شورشیان سوریه است که خواهان تغییر رژیم در این کشورهستند، ایران کاملاً از دولت بشار اسد حمایت می کند

احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه، نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد، تانر ییلدیز وزیر انرژی، جودت ییلماز وزیر توسعه، عمر چلیک وزیر فرهنگ و کمال اوتورک رئیس خبرگزاری آناتولی، نخست‌وزیر ترکیه را در سفر به ایران همراهی می کنند

ترکيه از مشتريان اصلی نفت ايران است، که قبل از تحريم‌ها روزانه ۱۸۰ هزار بشکه نفت می‌خريد، اما ‌اکنون اين میران به ۱۰۵ هزار بشکه کاهش یافته است.

ترکيه همچنين قراردادی برای خريد ۱۰ ميليارد متر مکعب گاز از ايران دارد، اما ايران سالانه فقط حدود ۸ ميليارد متر مکعب گاز به اين کشور تحويل می‌دهد. به نقل از منابعی در وزرات انرژی ترکیه گفته شده است که احتمال دارد اردوغان از ایران بخواهد قیمت گاز صادراتی را ارزان‌تر کند.

روزنامه «تودیز» ترکیه نوشته است ترکیه برای هزار متر مکعب گاز وارداتی از ایران ۴۹۰ دلار می‌پردازد در حالی که برای همین مقدار گاز به جمهوری آذربایجان ۳۳۵ دلار و به روسیه ۴۲۵ دلار پرداخت می‌کند.

به نوشته همین روزنامه انتظار می رود در روحانی و اردوغان، تفاهم‌نامه استراتژیک میان ایران و ترکیه امضا شود.
XS
SM
MD
LG