لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

احتمال امضاء توافقنامه راهبردی ایران و ترکیه در سفر اردوغان به تهران


رجب طیب اردوغان که با دعوت رسمی معاون اول رئیس جمهوری اسلامی وارد تهران شده، قرار است روز چهارشنبه، دهم بهمن ماه، با حسن روحانی نیز دیدار کند.
آقای اردوغان پیش از ورود به تهران اعلام کرده بود که حجم تجارت تهران و آنکارا در سال گذشته با کمی کاهش به سیزده و نیم میلیارد دلار رسید اما امیدوار است که با سفرش به تهران، زمینه گسترش مبادلات ایران و ترکیه به سی میلیارد دلار تا سال آینده میلادی فراهم شود.

بگفته آقای اردوغان، ترکیه سالانه ده میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ایران وارد می کند و با کاهش و برداشته شدن تحریم های بین المللی اعمال شده بر جمهوری اسلامی، همکاری های اقتصادی و بازرگانی تهران و آنکارا نیز گسترش خواهد یافت.

آنچنان که ایرنا خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی گزارش می دهد، آقای اردوغان در تهران توافقنامه های همکاری راهبردی ایران و ترکیه را نیز احتمالاً امضاء خواهد کرد.

ترکیه سالهاست که با بیشتر کشورهای همسایه و نزدیک به خود به این توافق دست یافته اما امضاء توافقنامه مشابهی با ایران را تا کنون در نظر نداشته است. بگزارش ایرنا، امضاء چنین تفاهمی حاکی از بهبود روابط ایران و ترکیه خواهد بود.

تهران و آنکارا، در سالهای اخیر، بر سر مساله سوریه در دو اردوی مخالف یکدیگر جای داشته اند.

در سفر نخست وزیر ترکیه به تهران قرار است همزمان با گفت و گو درباره تحولات سوریه، کمیسیون مشترک اقتصادی این دو کشور نیز پس از دو سال وقفه، بار دیگر برگزار شود.

آقای اردوغان چهارشنبه شب تهران را ترک خواهد گفت.
XS
SM
MD
LG