لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

کودتای ارتش ترکیه؛ اردوغان شکست را نپذیرفته است


این عکس را یکی از سایت های محلی از حضور تانک ها در آنکارا منتشر کرده است.
این عکس را یکی از سایت های محلی از حضور تانک ها در آنکارا منتشر کرده است.

خبرگزاری های فرانسه، آسوشیتدپرس و رویترز از وضعیت غیرعادی در ترکیه خبر داده اند. ساعتی پیش خبرگزاری فرانسه از پرواز جت های جنگی ارتش ترکیه در ارتفاع کم در آنکارا خبر داد.

آسوشیتدپرس نیز گزارش داد تانک های ارتش پل تنگه بوسفر در استانبول را بسته است.

با این که ترکیه در ماه های اخیر درگیر حملات تروریستی بوده، اما معمولا ماموران پلیس در مناطق شهری حضور داشتند و بیش از دو دهه است که نیروهای ارتش در شهرها و پایتخت ترکیه حضور نداشته اند.

برخی از کاربران توییتر از احتمال کودتای ارتش علیه دولت رجب طیب اردوغان صحبت می‌کنند؛ اما این خبر هنوز بطور رسمی قابل تایید نیست؛ هرچند به گزارش رویترز نخست وزیر ترکیه از "تلاش گروهی در داخل ارتش" برای کودتا گفته است.

پرواز هواپیماهای ارتش در آسمان آنکارا

1:20 - اخبار رسیده از ترکیه متناقض است. ارتش مدعی در دست گرفتن امور است اما وبسایت‌های طرفدار دولت می‌گویند که کودتا شکست خورده است.

1:22 - ارتش اعلام کرده که روابط ترکیه با سایر کشورها را ادامه خواهد داد.

1:23 - گزارش شده که تلویزیون دولتی ت. ر.ت به دست ارتش افتاد.

1:24 - گزارش‌ها حاکی از قطع خطوط تلفن در سه کلانشهر استانبول، آنکارا و ازمیر است.

1:25 -هلیکوپترهای کبری بر فراز ستاد فرماندهی ارتش در آنکارا درحال پرواز هستند.

1:27 - حکومت ترکیه از پلیس درخواست کمک کرده است.

1:28 - ارتش ترکیه در اطلاعیه ای اعلام کرد به منظور حفاظت از دموکراسی و پاسداری از حقوق بشر، قدرت را در دست گرفته است.

1:29 - در این اطلاعیه ارتش تاکید کرده که روابط خارجی آنکارا با کشورهای دیگر به قوت خود باقی است و حاکمیت قانون در کشور در اولویت قرار دارد.

1:30 - برخی اظهارات تایید نشده حاکی از آن است که کودتا توسط طرفداران فتح‌الله گولن در ارتش صورت گرفته است.

1:31 - گفته می‌شود که مردم منتظر سخنرانی فرمانده ارتش در تلویزیون دولتی ترکیه هستند.

1:35 - بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت "گروهی در داخل ارتش" تلاشی را برای سرنگونی دولت آغاز کردند.

1:36 - ییلدیریم گفت به هیچ کس اجازه نمی‌دهد دموکراسی را زیر سئوال ببرد، و افرادی که دست به این اقدام غیرقانونی زده‌اند، هزینه سنگینی خواهند پرداخت.

1:38 - اعضای هیئت دولت ایران برای بررسی تحولات ترکیه در یک نشست ویژه، فراخوانده شدند.

1:45 - خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی نوشت رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه در میان افرادی است که در آنکارا به گروگان گرفته شده اند.

1:49 - به نوشته رویترز، در صورت موفقیت آمیز بودن کودتا در ترکیه، یکی از بزرگترین تغییرات قدرت در منطقه در سال های اخیر اتفاق خواهد افتاد.

1:52 - ترکیه از اعضای ناتو و یکی از همپیمانان مهم ایالات متحده در خاور میانه است. آنکارا از مخالفان دولت بشار اسد در سوریه حمایت می کند.

1:56 - حزب عدالت و توسعه از هواداران خود خواست برای حمایت از دولت رجب طیب اردوغان به خیابان ها بریزند.

2:09 - رجب طیب اردوغان در تماسی که با فیس تایم با یک شبکه تلویزیونی ترک برقرار کرده بود خود را فرمانده کل قوا دانست و از مردم خواست تا به خیابان‌ها بریزند.

2:12 - رسانه های ترکیه می گویند آقای اردوغان در مکانی امن تحت محافظت است و به زودی یک نطق تلویزیونی خواهد داشت. دفتر آقای اردوغان از ذکر محل نگهداری او خودداری کرده است.

2:15 - رجب طیب اردوغان از سال ۲۰۰۳در مقام نخست وزیری خدمت کرد و در سال ۲۰۱۴ به ریاست جمهوری رسید. اصلاح قانون اساسی برای افزایش اختیارات ریاست جمهوری، یکی از اهداف اصلی او بوده است.

2:20 - حزب اسلامگرای آقای اردوغان، عدالت و توسعه، تا مدت ها با ارتش و ملی گراهای ترکیه روابطی تیره داشت. جمهوری ترکیه، پس از جنگ جهانی اول، بر مبنای اصول سکولاریسم بنا شد.

2:26 - خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان ترک خبر از وقوع یک انفجار در ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه در پایتخت خبر داد.

2:30 - خبرگزاری رویترز هم ضمن اعلام این خبر، به نقل از شاهدان عینی نوشت که هلیکوپترهای نظامی اقدام به تیراندازی به سمت ساختمان تلویزیون در آنکارا کرده اند.

XS
SM
MD
LG