لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۳

آغاز دور جدید اعتصاب سراسری کامیون‌داران در ایران


اعتصاب سراسری کامیون‌داران در ایران از خردادماه ۹۷ آغاز شد.
اعتصاب سراسری کامیون‌داران در ایران از خردادماه ۹۷ آغاز شد.

فیلم‌ها و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که پنجمین دور اعتصاب کامیون‌داران از روز شنبه اول دی‌ماه ۹۷ در شهرهای مختلف ایران آغاز شده است.

براساس فراخوان‌ منتشر شده، قرار است این دور از اعتصاب تا دهم دی‌ماه در سراسر ایران ادامه یابد.

اعتصاب کامیون‌داران در اعتراض به نبود بار، گرانی و تورم کالاهای یدکی شکل گرفته است. این در حالی است که پیش از این نیز رانندگان در اعتراض به وضعیت صنفی خود بارها دست به اعتصاب زده بودند.

تصاویری از پنجمین دور اعتصاب سراسری کامیون‌داران در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

پیش از این اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان سراسر ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد «هیچ یک از این خواسته‌های رانندگان تا این تاریخ محقق نشده است و یکبار دیگر نشان داده شد که هیچ فردی در این حکومت خودش را مسئول و پاسخگو به کامیون‌داران و رانندگان نمی‌داند و اراده‌یی هم برای حل مشکلات و معظلات این قشر زحمتکش وجود ندارد.»

پیش از این کامیون‌داران در اول خرداد ماه در رابطه با کاهش نرخ کمیسیون، افزایش کرایه‌ها و کمک دولتی پرداخت حق بیمه، اعتصابات سراسری و گسترده‌ای را آغاز کردند.

این اعتراضات در مهر ماه گسترده شد و رانندگان در اعتراض به مطالبات صنفی همچون کمبود کرایه و سهیمه بنزین اعتصابات سراسری را ادامه دادند، اما این اعتراضات با برخورد شدید مقامات جمهوری اسلامی روبرو شد، به طوری که برخی منابع حقوق بشری از بازداشت دست کم ۲۵۶ نفر از کامیون‌داران و رانندگان در دور جدید اعتصاب کامیون‌داران در شهرهای مختلف ایران خبر دادند و محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران بازداشت‌شدگان را به اعدام تهدید کرد.

به نظر می رسد با تمام تهدیدها و بازداشت های گسترده حکومت جمهوری اسلامی، هنوز کامیون‌داران دست از اعتصاب نکشیده اند و دور جدیدی از این اعتراض‌ها آغاز شده است.

این اعتصاب ها حمایت اتحادیه های جهانی از جمله، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل نیز از اعتصاب کامیون داران و رانندگان به دنبال داشت.

اتحادیه بین‌المللی رانندگان کامیون‌های باری آمریکای شمالی نیز خرداد ماه امسال از کامیون داران اعتصابی ایران حمایت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG