لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

قطارهای ایران روی ریل فساد و فرسودگی


حادثه قطار مسافربری در مسیر طبس- یزد - رکنا
حادثه قطار مسافربری در مسیر طبس- یزد - رکنا

بیش از صد کشته و زخمی نتیجه آخرین حادثه ریلی در کشور بوده‌ است، حادثه‌ای که صبحگاه روز چهارشنبه هجدهم خرداد در مسیر آهنی یزد به مشهد رخ داد.

میعاد صالحی، مدیرعامل راه‌آهن ایران در تازه‌ترین به روزرسانی علت این حادثه گفته:«مانعی که بیل مکانیکی روی مسیر حرکت قطار ایجاد کرده و همچنین سرعت غیرمجاز لوکوموتیو به عنوان عوامل اولیه سانحه قطار مشهد - یزد شناخته شده‌اند.»

مدیرعامل راه‌آهن ایران همچنین به خبرگزاری ایرنا گفته: «راننده بیل مکانیکی متعلق به پیمانکار بخش خصوصی درحالی که ساعت کارگاه پایان یافته به طور کاملا غیرطبیعی بخشی از بیل یا بوم مکانیکی را روی خط گذاشته که همین امر باعث بروز حادثه شده‌ است.

منابع آگاه به «صدای آمریکا» گفته‌اند این تجهیزات متعلق به «یکی از شرکت‌های پیمانکاری زیر مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران بوده‌ است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، بازوی اقتصادی سپاه پاسداران، سالهاست به پیمانکار اصلی پروژه‌های کلان اقتصادی و صنعتی دولت ایران تبدیل شده‌ است. از پروژ‌ه‌های نفت و گاز تا احداث سد و راه‌سازی در ایران در حیطه فعالیت این قرارگاه است. نهادی که به هیچ ارگان و سازمانی پاسخگو نیست.

حادثه قطار یزد- مشهد نخستین فاجعه ریلی دوران کوتاه ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی است. در دوره روسای قبلی جمهوری اسلامی هم چنین فجایعی مسبوق به سابقه است.
حوادثی که قاصر یا مقصران آن هرگز معرفی نشده و بعد از مدتی هم فراموش شدند.

شماری از کارشناسان حمل و نقل معتقدند: علاوه بر فساد موجود در واگذاری پروژه‌های عمرانی به شرکت‌های معتمد سپاه بدون طی ضوابط و شرایط فنی و قانونی، فرسودگی خطوط آهن و بی توجهی دولت‌‌ها به بهبود وضعیت راه‌آهن هم، تاثیر بسزایی در ایجاد حوادث و فجایع ریلی سالهای پس از انقلاب داشته‌ است.

ساخت راه آهن سراسری ایران در سال ۱۳۰۶ با مصوبه مجلس وقت شروع شد و در سال ۱۳۱۴ به بهره‌برداری رسید، مسیری که براساس استانداردهای آن زمان و به طور یک خطه ساخته شد. کارشناسان می‌گویند: هنوز هم بسیاری از خطوط راه‌آهن سراسری ایران دو طرفه نشده‌ است که همین موضوع، خطر تصادف و برخوردها را بالا برده‌ است.

تا اوایل قرن بیستم و در دوره سلطنت قاجارها خطوط راه آهن ایران محدود به خط تهران - شهرری بود اما دوره حکومت رضاشاه با توجه خاص او به عمران کشور سالانه ۱۴۰ کیلومتر خط آهن در کشور ساخته شد، به طوری که در سال ۱۳۲۰ ایران ۲۷۰۰ کیلومتر راه‌آهن داشت این میزان تا سال ۱۳۵۷ به ۴۵۶۷ کیلومتر رسید.

مهر سال ۱۴۰۰ میعاد صالحی در مراسم معارفه خود به عنوان مدیر عامل شرکت راه آهن گفته‌بود در حوزه‌های سیاست‌گذاری، فنی، زیرساخت و تکنولوژی دچار عقب افتادگی‌های زیادی هستیم که این عقب ماندگی‌ها باید جبران شود. او وعده داده‌ بود تا ناوگان باری، مسافری و دیزلی را ارتقا داده و فرسودگی‌ها را ترمیم کند، وعده‌ای که مدیران قبل از او هم داده‌بودند اما عملی نکرده‌ بودند.
میعاد صالحی پیش از مدیریت شرکت راه‌آهن ایران مدیر شبکه قرآن رادیو و از قاریان برتر ایران بوده‌ است.

XS
SM
MD
LG