لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

گزارش انجمن جهانی اقتصاد از «جذابیت قیمت‌ها» در ایران برای گردشگران خارجی


انجمن جهانی اقتصاد در آخرین گزارش خود، ايران را در میان ۱۴۱ کشور مختلف جهان، جذاب‌ترين کشور از نظر قيمت کالا و خدمات برای گردشگران خارجی دانست.

در گزارش «رقابت پذيری سفر و گردشگری ۲۰۱۵» کشورهای مختلف جهان از جنبه‌های گوناگون صنعت گردشگری مورد بررسی قرار گرفته‌اند، و در بخش مربوط به رقابت صنعت گردشگری از نظر قيمت کالاها و هزینه خدمات، ايران در صدر جدول قرار گرفته است.

در این گزارش، شاخص رقابت صنعت گردشگری از نظر قيمت کالاها و هزینه خدمات مورد نياز گردشگران خارجی در هر کشور، با عددی از سفر تا ۱۰ تعیین شده که هر چه اين رقم بالاتر باشد، نشانه قدرت رقابت بيشتر آن کشور از این نظر در جذب گردشگران خارجی است.

پس از ایران، مصر، اندونزی، یمن و گامبیا در رتبه‌های دوم تا پنج از بخش از گزارش قرار دارند. کشورهای توسعه يافته که معمولا هزینه‌ها در آنها بالاست، عمدتا در رده‌های پايانی اين جدول قرار دارند؛ بطوری که انگليس، فرانسه، استراليا، نروژ و سوئيس پنج کشور انتهایی این جدول هستند.

با این حال، ایران در حوزه عمومی «رقابت پذيری صنعت گردشگری»، با وجود صعود يک پله‌ای در مقایسه با گزارش قبل، همچنان در نیمه پایئن جدول قرار دارد و در میان ۱۴۱ کشور، جایگاه ۹۷ را به خود اختصاص داده است. در این بخش اسپانيا در صدر جدول است و فرانسه، آلمان، آمريکا، و انگليس در رده دوم تا پنجم قرار دارند.

شاخص رقابت پذيری در بخش سفر و گردشگری، قدرت رقابت کشورهای مختلف در حوزه گردشگری را نشان می‌دهد. با توجه به سه عامل اصلی «قوانين و مقررات»،‌ «فضای تجاری و ساختارها»، و «منابع انسانی، فرهنگی و طبيعی»، نمره‌ای از صفر تا ۱۰ به هر کشور داده می‌شود که هر چه اين نمره بالاتر باشد، یعنی قدرت رقابت آن کشور در این زمینه بیشتر است.

در این گزارش همچنین، ايران از نظر امنيت در رده ۹۶، از نظر بهداشت در رده ۹۳، زيرساخت‌های فناوری اطلاعات در رده ۹۸ و از نظر ميزان مناسب بودن محيط کسب و کار و تجارت، در رده ۱۱۹ است.

XS
SM
MD
LG