لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

تاثيرات هدفمند کردن یارانه ها بر صنعت توريسم ايران


منابع خبری در ایران از رکود تقاضا برای گردشگری در داخل ایران و افزایش تمایل ایرانیان برای سفر به کشور های همسایه خبر میدهند.

از يک سو، به گفته این منابع، پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، و تاثیر آن بر بهای اقامت در هتل ها باعث شده تا فعالین امر گردشگری دچار سردرگمی شوند و توان مدیریت خود را در کنترل هزینه ها و زمان بندی های مرسوم از دست بدهند.

از ديگر سو به دلیل عدم تاثیر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها بر شرکت های خارجی، این شرکت ها همچنان با قیمت قبلی اقدام به جذب مشتری میکنند و کنترل بازار را از رقبای ایرانی خود ربوده اند.

فعالان صنعت تورسیم ایران نیز میگویند، افزایش هزینه سفر و اقامت در ایران باعث شده تا ایرانیان به جای سفر های داخلی، اکنون با همان هزینه سفر های داخلی به کشور هایی همچون ترکیه، امارات، کشور های آسیای شمالی و آسیای جنوب شرقی می روند.

در همین رابطه مقامات همسايه شمالی، ترکیه، پیشبینی کرده اند تعداد توریست‌های ایرانی که در ايام نوروزی ۱۳۹۰ به این کشور مسافرت خواهند کرد، به دو میلیون نفر خواهد رسید. در ازای سفر یک میلیون ایرانی به ترکیه در سال، تنها ۱۰ تا ۱۵ هزار شهروند ترکیه به ایران سفر می‌کنند.

درامد ترکیه از توریسم درسال گذشته میلادی حدود ۲۳ میلیارد دلار بوده است. این رقم از تمام صادرات غیر نفتی ایران در همین سال بیشتر است.

امارات متحده عربی و دبی نیز در سالهای اخیر میلیاردهادلار از سرمایه های ایرانیان را با جذابیت های توریستی و امکانات سرمایه‌گذاری به سوی خود جذب کرده اند.

ارزانی، سهولت دریافت و یا عدم نیاز به ویزا، آزادی‌های فردی و اجتماعی در این کشور ها از اصلی ترین دلایلی هستند که ایرانیان را جذب میکند.

این درحالی است که براساس آمارهاى سازمان جهانى گردشگرى و يونسكو، ايران جزو ۱۰ كشور اول دنيا به لحاظ جذابیت های توریستی قرار دارد، اما از ۸۰۰ ميليارد دلار گردش مالى سالانه صنعت توريسم در جهان سهم ايران كمتر از يك دهم درصد است.

XS
SM
MD
LG