لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

ایران پاکستان را به دلیل تاخیر در طرح ساخت خط لوله گاز به ۱۸ میلیارد دلار جریمه تهدید کرد


ایران و پاکستان قرارداد عمده‌ای برای کشیدن خط لوله گاز امضا کردند - آرشیو
ایران و پاکستان قرارداد عمده‌ای برای کشیدن خط لوله گاز امضا کردند - آرشیو

مقامات ایرانی، پاکستان را تهدید کرده‌اند که اگر طرح چند میلیارد دلاری ساخت خط لوله گاز - به رغم تحریم‌های آمریکا - تکمیل نشود، ۱۸ میلیارد دلار جریمه خواهد شد.

به گزارش روزنامه دیلی‌تایمز پاکستان، بنا بر خبرهای منتشر شده، یک مقام وزارت نیرو گفته است که تهران به پاکستان از ماه فوریه تا مارس ۲۰۲۴ (تا اواخر زمستان ۱۴۰۲) مهلت داده است تا ساخت بخشی از پروژه خط گاز ایران و پاکستان را در خاک خود تکمیل کند وگرنه با جریمه سنگینی روبرو خواهد شد.

بنا بر گزارش‌ها، مقامات ایرانی به یک هیئت نمایندگان پاکستانی که در اوایل ماه جاری از ایران بازدید می‌کردند گفتند که قرارداد خط لوله گاز باید ظرف یک سال تکمیل شود. ایران در حال حاضر بخش خود از این پروژه را، از میدان گاز تا مرز پاکستان، به پایان رسانده است.

دو کشور همسایه این پیمان را در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) تحت دولت «حزب مردم پاکستان» PPP امضا کردند. بر اساس این قرارداد، اسلام‌آباد قرار بود خط لوله‌ای به طول حدود ۸۰۰ کیلومتر بسازد اما این پروژه به مدت ۱۳ سال به تعویق افتاد.

طی این سال‌ها، مقامات پاکستانی به تهران اطلاع داده‌اند که به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند به این پروژه ادامه دهند.

بر اساس این قرارداد، ایران در صورت تأخیر پاکستان در تکمیل این پروژه نمی‌توانست تا سال ۲۰۲۴ به هیچ دادگاه بین‌المللی مراجعه کند. هرچند ایران در سال ۲۰۱۹ به پاکستان هشدار داد که برای پیش کشیدن شرط غرامت به داوری مراجعه خواهد کرد.

پاکستان بر تعهد خود برای اجرای این پروژه تاکید کرده است، اما تنها در صورتی که تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران برداشته شود.

XS
SM
MD
LG