لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

موج جدید سرما و پیش‌بینی افزایش مصرف گاز؛ مشترکان همدانی: قبض‌هایمان نجومی شده  است


بحران گاز با توجه به ادامه سرما در ایران همچنان ادامه دارد.
بحران گاز با توجه به ادامه سرما در ایران همچنان ادامه دارد.

پس از آنکه در هفته‌های گذشته بارش برف زمستانی موجب بروز بحران گازی در برخی مناطق ایران شد، حال همزمان با پیش‌بینی موج جدید سرما و احتمال افزایش مصرف انرژی خانوارها، برخی مشترکان از صدور «قبض‌های نجومی» خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به نهادهای امنیتی، ایزدی بخش، کارشناس «مرکز کنترل راهبری گاز کشور» گفته است: با «استقرار هوای سرد» در شمال کشور، «میانگین دمای کل کشور کاهشی بوده» و تا روز جمعه «با افزایش مصرف گاز روبه رو می‌شویم.»

به گفته این کارشناس حوزه انرژی کشور، در «۲۴ ساعت گذشته» مصرف گاز در بخش خانگی به «۶۵۰ میلیون متر مکعب» رسیده که نسبت به روز پیش از آن، «افزایش مصرف» داشته و تولید گاز هم به «۸۵۰ میلیون متر مکعب» رسیده است.

در موج سرمای قبلی، چندین شهر ایران و هزاران مشترک گاز به دلیل آنچه «افت فشار» و «افزایش مصرف عمومی» عنوان شد، با «قطعی گاز» از ۲۴ ساعت تا یک هفته مواجه شدند.

از سوی دیگر، برخی رسانه‌های محلی استان همدان از جمله «هگمتانه آنلاین» با انتشار تصاویر «قبض گاز» برخی از مشترکان این مناطق، از «نجومی» شدن آنها خبر داده‌اند.

قبض گاز یک شهروند در همدان که در یک رسانه‌ محلی منتشر شده است.
قبض گاز یک شهروند در همدان که در یک رسانه‌ محلی منتشر شده است.

در این حال، نهاد دولتی سازمان هواشناسی کشور نیز اعلام کرده است که «اختلاف دما» سردترین و گرم‌ترین شهرهای کشور طی شبانه‌روز گذشته، به «۵۰ درجه سلسیوس» رسیده است.

بر این اساس، «سراب» در آذربایجان‌شرقی با دمای «۲۵- درجه سلسیوس» سردترین و «عسلویه» در بوشهر با دمای «۲۵+ درجه سلسیوس» گرم‌ترین شهرهای ایران بوده‌اند.

در هفته‌های اخیر و پس از بحران گازی در کشور، مسئولان دولت جمهوری اسلامی به شهروندان وعده داده بودند که برای موارد مشابه آمادگی بیشتری خواهند داشت، هر چند برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به بروز بحران‌های مشابه به دلیل ناکارآمدی مسئولان حکومتی، ابراز نگرانی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG