لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

استاد الهیات دانشگاه فردوسی مشهد در پی «حمایت از حقوق دانشجویان» اخراج شد


علیرضا آزاد آملی، استاد اخراجی دانشگاه فردوسی مشهد- برگرفته از صفحه اینستاگرام
علیرضا آزاد آملی، استاد اخراجی دانشگاه فردوسی مشهد- برگرفته از صفحه اینستاگرام

علیرضا آزاد، استاد الهیات دانشگاه فردوسی مشهد و از حامیان دانشجویان معترض، از اخراج خود از این دانشگاه خبر داد.

او در یادداشتی اینستاگرامی نوشته است که «پس از ۲۶ سال» تحصیل و تدریس در دانشگاه فردوسی «دستور رسید که خانه‌ام را ترک کنم.»

علیرضا آزاد در بخشی از این پیام دلیل اخراجش را خودداری از «اعلام برائت» از «امضای نامه حمایت از حقوق دانشجویان و استقلال دانشگاه در سال گذشته» ذکر کرده است.

به تازگی هم اکبر جعفری، استاد فیزیک دانشگاه شریف و از اساتید حامی دانشجویان معترض، در پی فشارهای حکومتی و «احضار و بازجویی» مجبور به استعفا شد.

در پی اعتراضات سراسری سال گذشته که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی» به راه افتاد، بسیاری از دانشجویان کشور هم به معترضان پیوسته و شماری از اساتید دانشگاه به حمایت از آنها پرداختند.

حکومت ایران در واکنش به آنها، علاوه بر سرکوب معترضان و دانشجویان، بسیاری از استادان غیرهمسو با سیاست‌های خود و چهره‌های حامی اعتراضات را از دانشگاه حذف کرده است.

در نیمه شهریور سال جاری روزنامه «جام‌جم»، ارگان مطبوعاتی صداوسیمای جمهوری اسلامی، دانشگاه را «بستری برای تربیت اپوزیسیون» خوانده و از دولت ابراهیم رئیسی خواست با قاطعیت بیشتر اساتید «منحرف» را اخراج کند.

پیش از این، ده‌ها چهره دانشگاهی خارج از کشور به روند اخراج استادان اعتراض کرده و این اقدام جمهوری اسلامی را ادامه روند چهار دهه فشار و سرکوب در محیط‌های آموزشی ایران قلمداد کردند.

روزنامه اعتماد پیشتر گزارش داده بود که به دنبال اخراج ده‌ها هزار تن از اساتید دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید، «دانشجویان ترم اول یا دوم مقطع دکتری» جایگزین آنها شده‌اند.

XS
SM
MD
LG