لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

قاتلان «عامل انفجار حزب جمهوری اسلامی» به ۴۵ سال زندان محکوم شدند


سمت راست: کلاهی در سال ۶۰ - سمت چپ: علی معتمد که در هلند کشته شد
سمت راست: کلاهی در سال ۶۰ - سمت چپ: علی معتمد که در هلند کشته شد

عاملان ترور «محمدرضا صمدی کلاهی،» که با نام «علی معتمد» شهروندی هلند را کسب کرده بود و در شهر آلمیره این کشور زندگی می‌کرد، به ۲۵ سال و ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

به گزارش رادیو فردا، قاتلان آقای صمدی کلاهی «موریو‌ میم» ۳۵ ساله، و «انور الف» ۲۸ ساله هستند که برای انجام این قتل ۱۳۰ هزار یورو دریافت کرده بودند، اما نمی‌دانستند که منبع اصلی پرداخت این پول چه کسی بود.

بنا بر این گزارش دادستان‌ هلند در جریان محاکمه متهمان گفته بود که شواهدی مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در این قتل پیدا نشده است، اما سرویس اطلاعاتی هلند اعلام کرده «قرائنی جدی در دست دارد» که نشان‌دهنده دست داشتن ایران در سوءقصد به محمدرضا کلاهی و احمد نیسی (فعال سیاسی عرب ایرانی در لاهه هلند) است.

محمدرضا کلاهی متهم بمب‌گذاری در ساختمان حزب جمهوری اسلامی در تیر ماه سال ۶۰ بود.

هلند تابستان سال گذشته دو نفر از کارمندان سفارت ایران را اخراج کرده بود.

سال گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی و برخی کارکنان سفارت‌های ایران در کشورهای اروپایی به دست داشتن در سلسله تلاش‌هایی برای بمب‌گذاری در مراسم و قتل مخالفان حکومت متهم شدند. در نتیجه این اقدامات، بخشی از وزارت اطلاعات ایران از سوی اتحادیه اروپا تحریم شد.

اقدامات هلند، فرانسه، دانمارک و دیگر کشورهای اروپایی در برخورد با دیپلمات های جمهوری اسلامی با استقبال مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مواجه شد و روز سه شنبه ۸ آبان در پیامی توئیتری نوشت: «اروپا برای نزدیک به ۴۰ سال هدف حمله‌های تروریستی با حمایت ایران بوده است. ما از متحدان و شرکای خود خواستار مقابله کامل با طیف گسترده تهدیدهای ایران علیه صلح و امنیت هستیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG