لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

اتحادیه اروپا بخشی از وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرد؛ اتهام به قتل و تلاش برای عملیات برون مرزی


وزیر خارجه هلند امروز اعلام کرد جمهوری اسلامی در دو قتل در این کشور دست داشته است.
وزیر خارجه هلند امروز اعلام کرد جمهوری اسلامی در دو قتل در این کشور دست داشته است.

اتحادیه اروپا با تحریم یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران و قرار دو نفر از اعضای آن در لیست تروریست‌های اتحادیه اروپا موافقت کرد.

رویترز روز سه شنبه به نقل از وزیر خارجه دانمارک نوشت که معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی تحریم شده است. دو فرد تحریم شده هم «سعید هاشمی‌مقدم» و «اسدالله اسدی» هستند.

«اسدالله اسدی» فردی است که به عنوان دیپلمات در اتریش حضور داشت، اما به دلیل دست داشتن در تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، بازداشت شد.

قرار است که نام این افراد و توقیف اموال و دارایی‌‌های معاونت وزارت اطلاعات و دو مامور آن در اروپا آغاز شود.

هم‌زمان امروز وزیر خارجه هلند هم گفت جمهوری اسلامی در دو قتل در هلند دست داشته است. این قتل‌ها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ رخ داده بود.

«استف بلوک» در نامه‌ای به پارلمان هلند هم خبر داد که سرویس اطلاعاتی این کشور «شواهدی محکم»‌ دارد که نشان می‌دهد ایران در این دو ترور دست داشته است.

در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) فردی به نام علی معتمد در هلند کشته شد. برخی رسانه‌های هلند بعدها نوشتند او به احتمال زیاد در واقع «محمدرضا کلاهی» از اعضای سازمان مجاهدین خلق بوده که گفته می‌شود عامل اصلی انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ است.

صبح امروز «آندرس ساموئلسن» وزیر خارجه دانمارک هم خبر داده بود که اتحادیه اروپا با تحریم‌ها علیه ایران به دلیل تلاش برای انجام عملیات در خاک این کشور موافقت کرده است.

دانمارک آبان ماه سال جاری اعلام کرده بود که سرویس اطلاعاتی ایران در پی ترور یک عضو گروه «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز‎» که در ایران با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود، بود.

در آذرماه نیز دولت آلبانی اعلام کرد که دو دیپلمات ایرانی را به دلیل انجام اقدام‌هایی که «امنیت» این کشور را به خطر می‌انداخت،‌ اخراج کرده است.

آلبانی از چند سال پیش میزبان حدود دو هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق است که پس از خروج از عراق، به این کشور رفته‌اند.

پیشتر نیز جمهوری اسلامی متهم شده بود برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس برنامه‌ریزی کرده است. وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده بود که «بدون تردید» وزارت اطلاعات ایران برنامه‌ریز اصلی تلاش خنثی‌شده برای این بمب‌گذاری بوده.

در ماه‌های اخیر یک دیپلمات ایرانی از فرانسه دو دیپلمات دیگر از هلند بابت همین اتهام‌ها اخراج شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی همه این اتهام‌ها را تکذیب و تاکید کرده‌اند که سرویس‌های امنیتی اسراییل و آمریکا به دنبال تخریب روابط میان ایران و اروپا هستند.

ایالات متحده از برخورد متحدان خود در اروپا با اینگونه فعالیت‌های حکومت ایران تقدیر کرده و گفته است که واشنگتن همکاری‌های لازم را با کشورهای اروپایی به منظور مقابله با تهدیدهای تروریستی جمهوری اسلامی انجام خواهد داد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG