لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

داعش ویدئویی را از عوامل حمله روز شنبه اهواز منتشر کرد


تصاویر سمت راست را رسانه های حکومت ایران از جنازه دو عامل حمله اهواز روز شنبه منتشر کرده بودند که اکنون شبیه دو فیلم ویدئویی (سمت چپ) است که داعش منتشر کرده است.
تصاویر سمت راست را رسانه های حکومت ایران از جنازه دو عامل حمله اهواز روز شنبه منتشر کرده بودند که اکنون شبیه دو فیلم ویدئویی (سمت چپ) است که داعش منتشر کرده است.

در حالیکه رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی بر نقش داشتن گروه جدایی طلب الاهوازیه یا «مقاومت ملی الاحواز» در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز تاکید دارند، سایت خبری وابسته داعش ویدویی منتشر کرد و مدعی شد که مربوط به حمله کنندگان به اهواز است.

در ویدئویی که سایت اعماق وابسته به داعش روز یکشنبه یکم مهر منتشر کرد، سه نفر با لباس نظامی داخل یک خودرو حضور دارند که دو نفر از آنها به عربی صحبت می‌کنند و یک نفر به فارسی با لهجه سخن می‌گوید.

در این ویدئو، اگر چه به حمله اهواز اشاره نمی‌شود اما یکی از این افراد از حمله به نیروهای سپاه خبر می‌دهد. داعش با انتشار این ویدئو، حمله کنندگان را وابسته به خود معرفی می کند، اما هیچیک از آنها در این ویدئو سخنی از عضویت در داعش نمی‌گویند.

از سوی دیگر، تصاویر افراد حاضر در ویدئو با تصاویری که رسانه های سپاه از مهاجمان پس از کشته شدن آنها منتشر کردند، شباهت بسیاری دارد. روز شنبه ساعتی بعد از حمله به رژه در اهواز کانال های تلگرامی سپاه از جمله سپاه قدس، عکسی از دو نفر کشته شده منتشر کرد و نوشت آنها دو نفر از چهار عامل حمله روز شنبه در اهواز بوده اند.

در پی حمله چهار فرد مسلح به مراسم رژه نیروی مسلح در اهواز که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر و زخمی شدن ۶۰ نفر شد، گروه مخالف جمهوری اسلامی به نام الاهوازیه و گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، هردو مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

در ۲۴ ساعت گذشته رسانه های جمهوری اسلامی بارها تاکید کردند که افراد مسلح از گروه های جدایی طلب هستند.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز هویت و وابستگی حمله کنندگان مشخص نشده بود، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، و حسن روحانی رئیس جمهوری، حمله کنندگان را وابسته به آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن دانستند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان سخنان حسن روحانی را رد کرد و گفت رهبران جمهوری اسلامی باید بیشتر به اوضاع داخل کشورشان توجه کنند.

او این ادعای حسن روحانی را لفاظی خواند و گفت که روحانی با اعتراضات مردم روبروست، پول کشور خرج نیروهای مسلح می‌شود، و او مدتهاست مردم را سرکوب می‌کند و باید نگاهی به داخل بیاندازد و ببیند مشکل کجاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG