لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

نامه معلمان «محروم از رتبه‌بندی» به ابراهیم رئیسی و انتقاد از نگاه امنیتی به فعالان صنفی


تجمع اعتراضی تعدادی از معلمان برای پیگیری مطالبات صنفی ( آرشیو)
تجمع اعتراضی تعدادی از معلمان برای پیگیری مطالبات صنفی ( آرشیو)

در ادامه اعتراضات شماری از فرهنگیان به حذف خود از طرح رتبه‌بندی، دهها معلم در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی خواستار رفع این محرومیت شدند.

در این نامه سرگشاده که روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه منتشر شده و به امضای ۶۷ تن از معلمان محروم از مزایای طرح رتبه‌‌بندی رسیده از رئیس دولت سیزدهم خواسته شده که برای حل این مشکل اقدام کند.

امضاکنندگان این نامه «فشارهای خارج از آموزش و پرورش» را دلیل این محرومیت دانسته و آن را ابزاری برای اعمال تبعیض علیه خود توصیف کرده‌اند.

پیشتر رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش، از دستور وزارت کشور برای محرومیت شمار زیادی از معلمان از رتبه‌ بندی خبر داده بود.

روزنامه اعتماد هم در گزارشی در خردادماه سال جاری نوشته بود که وزارت کشور در ابلاغیه‌ای در سال گذشته، «حذف رتبه‌بندی» و «تنزل رتبه» را از جمله راهکارهای مقابله با تجمعات صنفی فرهنگیان مطرح کرده بود.

معلمان محروم از طرح رتبه‌بندی در نامه سرگشاده خود همچنین از «بی‌اعتنایی عامدانه یا غافلانه حکومت نسبت به فرهنگیان» انتقاد و از «نگاه امنیتی» حاکمیت نسبت به فعالیت‌های صنفی معلمان ابراز تاسف کرده‌اند.

امضاکنندگان در بخشی از این نامه به نارسایی‌های این طرح از قبیل «تعیین معیارهای سلیقه‌ای، اتخاذ تصمیم‌های خلق الساعه» و حذف «بخشی از بازنشستگان» اشاره کرده‌اند.

این نامه که در تیرماه سال جاری نوشته شده، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه در روزنامه اعتماد منتشر شده است.

پیشتر روزنامه اعتماد، تعداد معلمان حذف‌شده از طرح رتبه‌بندی در سراسر کشور را دستکم ۲۵۰ نفر ذکر کرده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیش‌تر با انتقاد از برخورد حکومت با فعالان صنفی تاکید کرده بود که حکومت، این طرح را به ابزاری برای اعمال کنترل بر معلمان تبدیل کرده است.

فعالان صنفی معلمان در سالهای گذشته همواره با اقدامات تنبیهی، توبیخی، احضار و بازداشت از سوی نهادهای حکومتی مواجه بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG