لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

تنکرترکرز: ظاهرا سپاه نفتکش ویتنامی را آزاد کرده است


بخشی از تصاویر پخش شده در ایران در مورد اقدام سپاه در تصرف نفتکش ویتنامی
بخشی از تصاویر پخش شده در ایران در مورد اقدام سپاه در تصرف نفتکش ویتنامی

شرکت «تنکرترکرز» که تردد کشتی‌ها را ردیابی می‌کند روز سه شنبه اعلام کرد که ظاهرا سپاه پاسداران نفتکشی با نام «سوتیس» (SOTHYS) را پس از خالی کردن محموله نفت آن، آزاد کرده است.

این نفتکش همان شناور ویتنامی است که ایران روز ۱۲ آبان ادعا کرده بود که آن را بر خلاف تلاش نیروی دریایی آمریکا تصرف و به ایران منتقل کرده است؛ ادعایی که ایالات متحده آن را رد کرد و کارشناسانی نیز آن اقدام سپاه را نمایشی خواندند و گفتند سپاه نفتکشی را که حامل نفت خود ایران بوده، توقیف کرده است.

تنکرترکرز می‌گوید این نفتکش که محموله‌ ۵۰ میلیون دلاری‌اش در آب‌های ایران به نفتکشی به نام «ریما» منتقل شده، حالا به سمت جنوب در حرکت است.

به گفته تنکرترکرز، که با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای حرکت کشتی‌ها و نفتکش‌ها را رصد می‌کند، مقصد گزارش شده «سوتیس» دبی است، اما مسیر حرکت آن دریای عمان را نشان می‌دهد.

تنکرترکرز می‌گوید برآوردش از وقایع اخیر این است که نفتکش ویتنامی سوتیس ابتدا قرار بود نفت ایران را به چین ببرد، اما چین به دلیل تحریم‌های وضع شده بر نفتکش «عمان پراید» از پذیرفتن محموله نفت سوتیس در ماه اوت خودداری کرد و پولی نیز بابت آن محموله پرداخت نشده است.

تنکر ترکرز می‌گوید که «سوتیس» ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران را در خرداد از نفتکش «عمان پراید» که در سواحل عمان لنگر انداخته، دریافت کرده بود. ولی چین طی ماه‌های تیر و مرداد از پذیرش سوتیس خودداری کرد و آن را به خاورمیانه پس فرستاد.

طبق گزارش تنکر ترکز، پس از آن بود که ایران، بعد از اجرای عملیات فیلم‌برداری‌شده سپاه و منتقل کردن نفتکش سوتیس به آب‌های خود، نفت داخل آن را به نفتکش «ریما» منتقل کرد تا بتواند سوتیس را آزاد کند.

سوتیس برای این که بار دیگر برای ارسال محموله نفتی خود تلاش کند، مجبور بود محموله نفت خود را به یک نفتکش دیگر انتقال دهد. اما به گفته تنکرترکرز این کار تنها می‌توانست در ایران صورت بگیرد.

تنکرترکز می‌گوید در آخر هم سپاه از این اقدامات با حضور نیروی دریایی آمریکا یک نماهنگ ساخت.

XS
SM
MD
LG