لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

دادگاه تجدیدنظر مازندران ۱۴ شهروند بهائی را به حبس و جریمه نقدی محکوم کرد


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

شعبه نهم دادگاه تجدیدنظر مازندران ۱۴ شهروند بهائی را در احکامی شفاهی به حبس و جزای نقدی محکوم کرد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر پایه احکام صادرشده دو شهروند بهائی، بیتا حقیقی و ساناز حکمت‌شعار، هریک به سه سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم‌ شده‌اند.

بنا بر این گزارش، دوازده متهم دیگر به نام‌های مانی قلی‌نژاد، نگار دارابی، سام صمیمی، مهسا فتحی، سامیه قلی‌نژاد، مجیر صمیمی، انیس سنائی، افنانه نعمتیان، بصیر صمیمی، هنگامه علی‌پور، گلبن فلاح، و نازنین گلی هر یک به پرداخت پنجاه میلیون تومان جریمه نقدی، بدل از دو سال و یک ماه حبس، محکوم شده‌اند.

هرانا با اشاره به صدور این احکام در روز پنجشنبه ۱۱ آبان، گزارش داده که این متهمان باید تا ده روز آینده جزای نقدی خود را پرداخت کنند.

پیشتر دادگاه انقلاب قا‌ئم‌شهر این چهارده شهروند بهائی را مجموعا به ۳۱ سال حبس محکوم کرده بود.

به گزارش هرانا، دادگاه انقلاب این چهارده شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر، ساری، و بابلسر، در استان مازندران، را به اتهام «فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به تحمل حبس، پرداخت جزای نقدی، و توقیف اموال محکوم کرده بود.

جامعه‌ جهانی بهائی به تازگی در بیانیه‌ای صدور احکام حبس علیه شهروندان بهائی را الگویی رو به افزایش از آزار بهائیان ایران نامیده و از جامعه‌ بین‌المللی خواست که حکومت ایران را در قبال نقض حقوق بشر پاسخگو کند.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی به تازگی در بیانیه‌ای از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرد.

بر پایه گزارش این کمیسیون، در حال حاضر دست‌کم حدود ۲۰۰ نفر به دلایل مذهبی یا اعتقادی در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض اعدام، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌ و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG