لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

بازداشت و تفتیش منازل ۲۰ شهروند بهائی در همدان


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

به گزارش منابع حقوق بشری، همزمان با بازداشت ۹ تن از شهروندان بهائی ساکن همدان منازل ۱۱ تن دیگر از آنها نیز مورد تفتیش ماموران حکومتی قرار گرفت.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش داده که ۹ شهروند بهایی به اسامی نعیم اقدسی، ندا محبی، ژاله رضایی، ژینوس شادابی، عاطفه زاهدی، مسعود آذرنوش، زرین احدزاده، فریده ایوبی و نورا ایوبی روز سه‌شنبه ۱۶ آبان بازداشت شده‌اند.

بنا بر این گزارش، همزمان ماموران حکومتی منازل ۱۱ تن دیگر از شهروندان بهایی ساکن همدان را بازرسی کرده و با «توهین و خشونت کلامی» برخی لوازم شخصی، مدارک، طلاها و کتب دینی آنها را هم ضبط کرده‌اند.

هرانا بتازگی هم از تفتیش خانه‌های چهار شهروند بهائی در همدان، مهران خاندل، پوران حبیبی (خاندل)، ژینوس شادابی و اختر کوثری (نعیمی)، و ضبط برخی لوازم و مدارک شخصی آنها خبر داده بود.

درباره دلیل بازداشت و محل نگهداری بازداشت‌شدگان و همچنین تفتیش منازل برخی دیگر از شهروندان بهائی خبری منتشر نشده است.

شماری از شهروندان بهائی هم در روزهای گذشته در شهرهای ساری و مشهد محاکمه شده‌اند.

جامعه‌ جهانی بهائی به تازگی در بیانیه‌ای صدور احکام حبس علیه شهروندان بهائی را الگویی رو به افزایش از آزار بهائیان ایران نامیده و از جامعه‌ بین‌المللی خواست که حکومت ایران را در قبال نقض حقوق بشر پاسخگو کند.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم در بیانیه‌ای از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

بر پایه گزارش این کمیسیون، در حال حاضر دست‌کم حدود ۲۰۰ نفر به دلایل مذهبی یا اعتقادی در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض اعدام، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌ و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG