لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

شهرداری تهران به دنبال تفکیک جنسیتی در شهر: احداث «پاتوق‌های دخترانه»


بوستان مادران، پارکی ویژه زنان در تهران
بوستان مادران، پارکی ویژه زنان در تهران

شهرداری تهران درنظر دارد تا دو مرکز تفریحی با نام «شهردخت» احداث کند که انحصارا برای استفاده دختران دانشجو خواهد بود.

الهه عطایی، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران روز چهارشنبه ۲۹ دی به خبرگزاری ایسنا گفت که قرار است دو «شهردخت» در منطقه یک و سه در نزدیکی دانشگاه‌های الزهرا و شهید بهشتی در شش ماهه اول سال ۹۶ راه‌اندازی شود و «این مکان‌ها می‌تواند به عنوان یک پاتوق سالم برای دختران مورد استفاده قرار گیرد».

به گفته این مدیر شهرداری تهران مراکز شهردخت شامل امکاناتی مانند استراحتگاه، کافی‌شاپ و سالن نمایش فیلم می‌شود که استراحتگاه و سالن نمایش فیلم به طور رایگان در اختیار دختران قرار می‌گیرد.

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران هدف از راه‌اندازی شهردخت‌ها را فراهم‌سازی شرایطی مطلوب برای دختران به ویژه دختران دانشجوی خوابگاهی برای گذران و غنی‌سازی اوقات فراغت عنوان کرده است.

شهرداری تهران پیش از این نیز دست به اجرای تفکیک جنسیتی در پایتخت ایران زده و پارک‌هایی مخصوص بانوان احداث کرده است. مقامات شهرداری تهران می‌گویند این پارک‌ها با استقبال زیاد زنان تهرانی مواجه شده است. با این حال استقبال شهروندان از امنیت ایجاد شده در فضایی تک جنسیتی نمی‌تواند توجیهی برای تداوم و گسترش تفکیک جنسیتی باشد.

یونسکو می‌گوید که در استفاده از امکانات شهری و توسعه پایدار باید «تساوی جنسیتی» برقرار شده و سهم حضور زنان در شهر با برطرف کردن موانعی مانند عدم امنیت، افزایش یابد.

احداث فضاهای زنانه در شبکه‌های اجتماعی نیز مورد انتقاد گسترده قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG