لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۶

۴ماه تا انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان هنوز نمی داند زنان تایید صلاحیت می شوند یا نه


سخنگوی شورای نگهبان می گوید زنان می توانند ثبت نام کنند اما هنوز نمی داند توسط شورا تایید صلاحیت منی شوند یا خیر.
سخنگوی شورای نگهبان می گوید زنان می توانند ثبت نام کنند اما هنوز نمی داند توسط شورا تایید صلاحیت منی شوند یا خیر.

در حالیکه تنها سه ماه تا ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران زمان مانده، شورای نگهبان ایران که وظیفه بررسی صلاحیت نامزدها را برعهده دارد، می گوید هنوز مشخص نیست که زنان بتوانند تاییدیه این شورا را برای نامزدی در انتخابات بگیرند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان پنجشنبه ۲۳ دی به خبرگزاری تسنیم درباره درباره حضور خانم‌ها در انتخابات آینده گفت، نظرم همان است که قبلا گفتم و ثبت نام بلامانع است و ان‌شاءلله باید بررسی و اعلام نظر شود.

وی در پاسخ به این سوال که «فکر می کنید که خانم ها می توانند برای انتخابات از سوی شورا تایید شوند؟»، با ابراز تردید گفت:‌ «نمی‌دانم. شورای نگهبان درباره آقایان هم نظری نمی دهد.»

ابراز تردید آقای کدخدایی در حالی است که جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می شود. زمان ثبت نام این انتخابات نیز ابتدای فروردین ماه اعلام شده است.

در یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، هرچند زنانی نامزد شده اند، اما تاکنون هیچ زنی نتوانسته تایید صلاحیت شورای نگهبان را برای نامزدی ریاست جمهوری در ایران کسب کند.

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران تاکید دارد که «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‏ الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.»

شورای نگهبان‌ عبارت «رجال مذهبی و سیاسی» را مردان تلقی کرده و هر زن نامزدی را رد صلاحیت می کند. براساس قانون اساسی ایران، تفسیر اصول این قانون بر عهده شورای نگهبان است.

رهبر جمهوری اسلامی با ابلاغ سیاست های کلی انتخابات به نهادهای مسئول در مهر ماه امسال، از شورای نگهبان خواسته است که معیارهای تشخیص رجل سیاسی و مذهبی را تعریف و اعلام کند؛ امری که هنوز از سوی شورای نگهبان صورت نگرفته یا دست کم اعلام نشده است.

شورای نگهبان صلاحیت زنان را برای انتخابات مجلس تایید می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG