لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

هوای تهران پس از ۲۳ روز آلودگی "سالم" شد


هوای نسبتا پاک تهران پس از ۲۳ روز آلودگی سنگین - جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴
هوای نسبتا پاک تهران پس از ۲۳ روز آلودگی سنگین - جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴

پس از گذشت ۲۳ روز سرانجام آلودگی هوای تهران کاهش یافت و هوا در شرایط "سالم" قرار گرفت.

سازمان هوا‌شناسی ایران پیش بینی کرده است که برف و باران در راه است و این موضوع می‌تواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

تهران و چند شهر دیگر ایران از جمله کرج و اصفهان در روزهای اخیر با آلودگی هوای گسترده‌ای مواجه بودند.

وضعیتی که به تعطیلی مدارس ابتدایی و برخی کارخانه‌ها و فعالیت‌های عمرانی در این شهر‌ها و اتخاذ تدابیری مانند اجرای طرح تردد خودروهای زوج و فرد انجامید.

جدا از مساله تاثیر آلودگی هوا بر وضعیت سلامتی مردم این تعطیلی‌ها بر اقتصاد ایران نیز تاثیر گذار است.

موید حسینی‌صدر، نماینده خوی در مجلس ایران در این ارتباط گفته است گردش مالی اقتصاد ایران در یک روز نزدیک به ١۵٠٠میلیارد تومان است و تعطیلی کلانشهری مثل تهران بر اثر آلودگی هوا بیش از ٧٠ درصد از این گردش مالی را مختل می‌کند.

رویکرد امسال دولت ایران در مقابله با آلودگی هوا در تعطیل کردن مدارس و برخی کارخانه‌ها بر خلاف سالهای گذشته شامل ادارات و دانشگاه‌ها نشد.

گروهی از کار‌شناسان اقتصادی ضربه‌ای که می‌توانست این موضوع بر اقتصاد ایران بزند را دلیل این موضوع دانسته‌اند. اگرچه آلودگی شدید هوای تهران برای همه گروههای سنی خطرناک اعلام شده بود، نه فقط کودکان دبستانی.

از سوی دیگر برخی از کار‌شناسان محیط زیست می‌گویند دولت از طریق حمایت از کارخانه‌های خودروسازی که بزرگ‌ترین نقش را در آلودگی هوا دارند، خود در تشدید آلودگی هوا نقش دارد.

سیاست حمایت از خودرو سازهای داخلی و درپی آن تشدید آلودگی هوای ایران مسائلی نیست که مختص دوره ریاست جمهوری حسن روحانی باشد.

ایران سال‌هاست که با این مساله دست به گریبان است. اما در میانه جدال‌‎های سیاسی میان جناحهای مختلف گروهی از اصولگرایان از جمله ۱۰۷ نماینده مجلس نوک انتقاد از وضعیت آلودگی هوا را متوجه دولت کردند.

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل ایران هم از ورود این سازمان به مسئله آلودگی هوا در شهرهای مختلف و مکاتبات محرمانه این سازمان با سران سه قوه در این باره خبر داده و خواستار پاسخگویی و اجرای وظایف قانونی آنها شده است.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG