لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

تذکر ۱۰۶ نماینده مجلس به روحانی به دلیل آلودگی هوا


تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفدهمین روز هوای ناسالم تهران به رئیس جمهوری تذکر دادند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی، ۱۰۶ نماینده مجلس روز دوشنبه هفتم دی در تذکری که در صحن علنی خوانده شد، از حسن روحانی "خواستار اقدام عملی به دلیل آلودگی بی‌سابقه هوا" شدند.

این تذکر در حالی در صحن علنی مجلس خوانده شد که حضور حمید رسایی، نماینده جبهه پایداری در مجلس در حالیکه ماسک به صورت زده بود جلب توجه می‌کرد. این نماینده مجلس هم در تذکری در صحن علنی مجلس از رئیس مجلس خواست تا گزارش کمیسیون اصل نود در مورد آلودگی بنزین ها خوانده شود.

واکنش مجلس به آلودگی هوای تهران در حالی بود که این شهر هفدهمین روز همراه با هوای ناسالم را سپری کرد. در این مدت کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران پنج بار تشکیل جلسه داد که تعطیلی مدارس پایتخت و شهرستان‌های حومه به مدت سه روز و لغو مسابقات فوتبال از مصوبات آن بود.

با این حال این کمیته با وجود تداوم آلودگی شدید در روزهای شنبه و یکشنبه و تعطیل کردن مسابقات فوتبال در این روزها، از تعطیل کردن مدارس به دلیل برگزاری امتحانات خودداری کرد.

روز دوشنبه هم تنها مهدهای کودک، پیش دبستانی‌ها و مدارس مقطع ابتدایی ناحیه یک و دو شهرری و منطقه کهریزک به دلیل میزان غلظت آلاینده ها تعطیل شدند. در سایر مناطق تهران تنها ورزش صبحگاهی به دلیل آلودگی هوا لغو شد و دانش آموزان سر کلاس رفتند.

کارشناسان هواشناسی امیدوارند که سامانه بارشی که از روز چهارشنبه نهم دی به تهران می‌رسد از آلودگی هوای تهران بکاهد.

آلودگی هوا که سالهاست شهروندان تهرانی را آزار می دهد، هر سال در اواخر آذر و اوایل دی با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی تهران به اوج می‌رسد.

کارشناسان و مقام‌های دولتی بیشترین منابع آلودگی را خودروهای غیراستاندارد و مصرف سوخت کم کیفیت می دانند.

آلودگی سیاسی

نمایندگان مجلس در حالی به رئیس جمهوری ایران به دلیل آلودگی هوا تذکر داده اند که برخی رسانه‌ها واکنش منتقدان دولت به آلودگی هوا را سیاسی می دانند.

منتقدان دولت که به طور مشخص سازمان حفاظت محیط زیست را هدف گرفته‌اند، آلودگی هوای کنونی را نشانه‌ای از سالم بودن بنزین پتروشیمی تولید داخل و احتمالا غیراستاندارد بودن بنزین وارداتی می‌دانند، در حالیکه معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از مخالفان سرسخت بنزین تولید شده در پتروشیمی ها بود و آن را دلیل اصلی آلودگی هوا طی سالهای گذشته عنوان کرده بود.

بنزین پتروشیمی در پی تحریم تشدید تحریم‌ها بین‌المللی علیه ایران و ناتوانی دولت از خرید بنزین از خارج، به دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری وقت، در مجتمع‌های پتروشیمی تولید شد.

در عین حال برخی از رسانه‌ها نیز به بی توجهی رسانه‌های اصولگرا به آلودگی هوا در دولت قبل و توجه شدید آنها به این بحران در دولت روحانی اشاره کرده‌اند.

سیاست‌های دولت پیشین به شدت مورد انتقاد رسانه‌های اصلاح طلب و میانه رو و منتقدانی نظیر معصومه ابتکار، رئیس فعلی سازمان حفاظت محیط زیست بود.

XS
SM
MD
LG