لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۹

بازداشت فعالان صنفی فرهنگیان در آستانه تجمع سراسری روز معلم


پوستر مربوط به روز معلم در ایران
پوستر مربوط به روز معلم در ایران

فعالان سیاسی و صنفی ایران از موج جدید «بازداشت‌ معلمان معترض» در آستانه تجمع سراسری فرهنگیان در روز معلم خبر دادند.

احمد مدادی،‌ کارشناس آموزش و عضو سابق کانون صنفی معلمان روز شنبه با انتشار توییتی از «‏بازداشت گسترده فعالان صنفی معلمان در آستانه تجمع سراسری روز معلم» خبر داد و نوشت: «صبح امروز چهار تن از اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، ‎علی اکبر باغانی، ‎رسول بداقی، ‎محمد حبیبی و ‎جعفر ابراهیمی بازداشت شدند.»

بر اساس اعلام قبلی برخی از تشکل‌های صنفی فعال در حوزه معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته، قرار است فردا تجمعی سراسری برای ادامه پیگیری مطالبه برگزار شود.

مطالب و اخبار مربوط به اعتراضات، تجمعات و بیانیه‌ّهای صنفی و معیشتی معلمان در فضای مجازی ایران و شبکه‌های اجتماعی معمولا با هشتگ‌هایی همچون «#اعتراضات_سراسری_معلمان» پیگیری و دنبال می‌شود.

همزمان نیز ۱۴۸ فعال سیاسی و مدنی ایران با صدور بیانیه‌ای، نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و قضایی بخش‌های مختلف جمهوری اسلامی بر فعالان صنفی معلمان و «نقض مکرر حقوق شهروندی» اعتراض کردند و نسبت به رفتار «ضد حقوق بشری» دستگاه‌ّهای حاکمیتی هشدار داده‌اند.

سه روز پیش دبیران کل ۳ تشكل فرهنگيان نیز در اعتراض به دستگیری و «اعمال خشونت توام با توهين» به علی‌حسن بهامين، از دیگر معلمان معترض در شهر یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد اعتراض کرده بودند.

اسکندر لطفی، سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هم شنبه دهم اردیبهشت‌ماه در توییتی ضمن اشاره به بازداشت صبح امروز چهار نفر از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، در ارتباط با وضعیت یکی دیگر از فعالان صنفی فرهنگیان نوشت: «همچنین ماموران با یورش به منزل ‎شهرام حیدری وسایل الکترونیک ایشان را ضبط کرده‌اند.»

این بازداشت‌ها و برخوردها در حالی امروز صورت گرفته که ده روز پیش و در ابتدای اردیبهشت‌ماه نیز جمع زیادی از فرهنگیان در اعتراض به اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی معلمان و «سرکوب فعالان صنفی» در شهرهای مختلف کشور تجمع کردند و با برخوردهای امنیتی مواجه شدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور اطلاعیه‌ای، اعلام کرده است که فردا یکشنبه یازدهم اردیبهشت‌ماه در تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، در مراکز استان‌ها مقابل ادارات کل آموزش و پرورش و در شهرستان‌ها مقابل اداره آموزش و پرورش آن شهر تجمعات اعتراضی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG