لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

احضار و بازداشت شماری از معلمان و فعالان صنفی در آستانه «روز معلم»


اعتراض معلمان (آرشیو)
اعتراض معلمان (آرشیو)

برخی از وب‌سایت‌های خبری و فعالان مدنی در ایران از احضار، بازجویی و بازداشت شماری از فرهنگیان و فعالان صنفی در آستانه «روز معلم» در ایران خبر می‌دهند.

نوروز رشیدی و قدرت قاسمی، دو فعال صنفی معلمان در یاسوج، روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت‌ماه توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران احضار و پس از بازداشت و بازجویی چند ساعته شامگاه همان روز آزاد شدند.

همزمان غلامرضا شریفه، معلم بازنشسته و فعال صنفی ساکن سنندج، نیز هفتم اردیبهشت توسط اداره اطلاعات این شهر احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

احمد تقوی، فعال صنفی معلمان در ابهر، هم روز دوشنبه پنجم اردیبهشت توسط مامورین امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همزمان در روز پنجشنبه علی‌حسن بهامین، دیگر فعال صنفی ساکن یاسوج، نیز همراه با خشونت و ضرب و شتم توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از یک روز آزاد شد.

همزمان خبرگزاری هرانا از احضار چهار تن از معلمان و فعالان صنفی در استان خوزستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، بهنیا بهمئی‌ نژاد، شهریار شیروانی، سیامک چهرازی و اقبال تامرادی با دریافت ابلاغیه‌ای به دادگاه انقلاب اهواز احضار شدند.

این افراد باید ظرف مدت پنج روز در شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز حاضر شوند.

کوکب بداغی، معلم ورزش و فعال صنفی معلمان، در شهرستان ایذه نیز به این شعبه دادگاه احضار شده است.

درباره علت احضار این افراد خبری منتشر نشده است.

این احضارها تنها چند روز پیش از ۱۲ اردیبهشت مصادف با «روز معلم» در ایران صورت می‌گیرد و در حالی است که فرهنگیان شاغل و بازنشسته همچنان خواستار رسیدگی به مطالبات خود هستند.

طی ماه‌های گذشته هزاران تن از معلمان شاغل و بازنشسته با برگزاری چند تجمع اعتراضی در تهران و ده‌ها شهر دیگر خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

اجرای کامل طرح رتبه‌بندی، همسان‌سازی حقوق‌ بازنشستگان، و آموزش رایگان از جمله خواسته‌های این فرهنگیان است.

لایحه رتبه‌بندی معلمان پس از حدود ۱۰ سال بلاتکلیفی و افزایش اعتراض معلمان ۲۴ آذرماه سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

اما معلمان این مصوبه را «ناقص» و نوعی «سرهم‌بندی» توصیف می‌کنند و می‌گویند با خواسته‌های آنان فاصله دارد.

معلمان معترض اعلام کرده‌اند که تا زمان تحقق خواسته‌های خود به برگزاری تجمعات اعتراضی ادامه خواهند داد.

به جز اعتراض‌های معلمان، تورم و گرانی در ایران طی سال‌های اخیر اعتراض اقشار مختلف جامعه از جمله کارگران و بازنشستگان را نیز به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG