لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۶

یک هفته تاخیر در پرداخت حقوق معلمان


خبرگزاری کار ایران از تاخیر در پرداخت حقوق معلمان ایران خبر داده است. در حالی که یک هفته از زمان معمول پرداخت حقوق معلمان در سراسر کشور گذشته است، هنوز آنان حقوق ماه گذشته خود را دریافت نکرده اند. حقوق معلمان معمولا در روزهای ۲۷ یا ۲۸ هرماه به حساب آنان واریز می شود.

محمدرضا نیک نژاد، فعال صنفی علت این تاخیر را اختلاف میان وزارت آموزش و پرورش و خزانه داری ذکر کرده است که در مورد زمان پرداخت فوق العاده شغل معلمان پیش آمده است. قرار است که حقوق ماهانه معلمان بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

این فعال صنفی به ایلنا گفته است در حالی که تاریخ اجرای این حکم از خرداد ماه است اما نه تنها هنوز پرداخت نشده بلکه به بهانه اجرای حکم فوق العاده شغل، پرداخت حقوق ماهانه آنان هم به تعویق افتاده است. آموزش و پرورش می خواهد این فوق العاده با حقوق تیرماه پرداخت شود اما خزانه داری با این امر مخالف است.

حقوق یک معلم رسمی در ایران ۵۰۰ هزار تومان است واین در حالی ست که دولت خط فقر را در سال ۱۳۹۱ حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان اعلام کرد. کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران در بهمن ماه ۱۳۹۱ حداقل دستمزد مناسب با خط فقر را یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد. در همان سال حداقل دستمزد کارگران حدود ۳۹۰ هزار تومان بوده است.

درحالی که افزایش حقوق بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان گرهی ازمشکل معیشتی معلمان باز نمی کند و فاصله حقوق آنان با خط فقر هنوز بیش از یک میلیون تومان است، عدم پرداخت بموقع حقوق آنان، به گفته محمدرضا نیک نژاد، «باعث عقب افتادن اقساط و تشدید فشارهای معیشتی» آنان شده است.

کارگران نیز در سال های اخیر همواره با تاخیرهای چندماهه و یا عدم پرداخت حقوق خود روبرو بوده وخود و خانواده شان فشارها و آسیب های سنگینی را تحمل کرده اند.
XS
SM
MD
LG