لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

عراقچی:نمی توان به پیشرفت مذاکرات آتی خوش بین بود


عباس عراقچی (وسط) - آرشیو
عباس عراقچی (وسط) - آرشیو
یک مقام ارشد روز پنجشنبه آمریکایی گفت ایالات متحده مایل است تحریم ها علیه ایران «به طور کلی» برداشته شود، اما این اقدام تنها زمانی می تواند رخ دهد که یک توافق جامع اتمی با ایران بدست آید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام ارشد آمریکایی این سخنان را پس از گفتگوهای جامع اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی در وین اعلام کرد.

او همچنین درباره شرکت های غربی که مایل به تجارت با ایران هستند گفت واشنگتن می خواهد این شرکت ها متوجه و مراقب کاری که می کنند، باشند.

در همین حال، عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه و از نمایندگان ایران در مذاکرات اتمی با شش قدرت جهانی روز چهارشنبه گفت ایران و گروه ۱+۵ درباره چارچوب مذاکرات جامع اتمی در مذاکرات وین توافق کردند.

آقای عراقچی چهارشنبه شب در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی آخرین دور مذاکرات ایران و قدرت های جهانی در اتریش را دارای «فضای مثبت» توصیف کرد و گفت «هنوز نمی توان به پیشرفت مذاکرات آتی خوش بین بود.»

روز پنجشنبه، کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ را هفدهم مارس، ۲۶اسفند ماه اعلام کرد. او همچنین سه روز مذاکره با ایران در وین را «بسیار سازنده» خواند.

در همین حال، محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز روز پنجشنبه در فیسبوک خود نوشت که در مذاکرات وین به «اظهارات و اقداماتی که در دو ماه گذشته به ویژه از سوی مقامات آمریکایی صورت گرفته» پرداخت و گفته این سخنان و اقدامات «به تشدید بی اعتمادی مردم و مسئولین کشور انجامیده است.»

محمد جواد ظریف اخیرا از سوی اصولگرایان تحت فشار بوده است که به سخنان مقامات آمریکایی درباره برنامه اتمی ایران واکنش «قاطعانه» نشان نداده است.

احمد خاتمی، امام جمعه تهران حدود دو هفته پیش گفته بود: «پاسخ وزیر امور خارجه به اظهارات وقیحانه مقامات آمریکایی پاسخ مورد تایید مکتب ما نبود.»

شش قدرت جهانی و نمایندگان تهران، برای رسیدن به یک تواق نهایی بر سر برنامه بحث انگیز اتمی جمهوری اسلامی ۲۹ بهمن در وین، گفت و گوهایی را آغاز کردند. آنها سال گذشته میلادی به یک توافق اولیه اتمی دست یافتند که برنامه اتمی ایران را محدود و برخی از تحریم ها را بر می دارد. این توافق برای زمان دادن به مذاکرات جامع اتمی و رسیدن به یک توافق دراز مدت در مدت شش ماه امضا شده است.

اگر ایران و قدرت های جهانی در این مدت به توافق اتمی جامع اتمی دست نیابند، تحریم ها علیه تهران ممکن است افزایش یابد.
XS
SM
MD
LG