لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

آیت اله خامنه ای: دولت برای شکست مذاکرات آماده باشد


رهبر جمهوری اسلامی ایران به دولت دستور داده است گام های احتیاطی را در صورت شکست مذاکرات وین بردارد، و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب به مذاکره کنندگان ایرانی علیه دادن امتیازهایی که « غرور ملی را خدشه دار کند» هشدار داده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، آیت الله خامنه ای دو روز پس از آن که گفت فکر می کند مذاکرات شکست خواهد خورد، روز چهارشنبه به دولت دستور داد برای چنین سناریویی آماده باشد و توصیه کرد یک «اقتصاد مقاومت» برای مقابله با تحریم ها بوجود آید، که متنوع ساختن صادرات، کاهش وابستگی به فروش مواد خام و تشویق صنایع پیشرفته را شامل خواهد شد.

در این میان، محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به هیات ایران در مذاکرات وین هشدار داد «خطوط قرمز نظام را حفظ کنند تا غرور ملی صدمه نبیند.»

پیشتر در روز سه شنبه، عباس عراقچی قائم مقام وزیر امور خارجه ایران گفت کشور او تسلیم فشار آمریکا و دیگر قدرت های جهانی برای برچیدن تاسیسات اتمی خود نخواهد شد.

اسوشیتد پرس گفته های آیت الله خامنه ای و جعفری را نشاندهنده مشکلاتی که در برابر مذاکره کنندگان ایرانی قرار دارد و می گوید آنها برای پایان کامل تحریم ها با قدرت های جهانی چانه می زنند، در همین حال سعی دارند برنامه اتمی کشور خود را نجات دهند.

۶ قدرت خواهان معامله ای هستند که توانایی برنامه اتمی ایران را برای تولید اسلحه کاهش دهد. ایران می گوید چنین تسلیحاتی نمی خواهد، اما برای موافقت با دادن امتیازهایی که تحریم ها را لغو خواهد کرد، زیر فشار اقتصادی سنگین قرار دارد.

در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود جز این که تهران برای شکست مذاکرات آماده باشد، ناچار خواهد بود امتیازاتی بدهد. اما در حالی که دومین دور مذاکرات تازه در وین آغاز شده است، مقامات ارشد مذاکره کنندگان را زیر فشار گذاشته اند کوتاه نیایند.

قرار است کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حضور یابد.

معنای آن این است که دور جاری مذاکرات، احتمالا روز پنحشنبه، زودتر از زمانی که انتظار می رفت، به پایان برسد.
XS
SM
MD
LG