لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

عراقچی: برچیدن تاسیسات اتمی در دستور مذاکرات نیست


مذاکره کنندگان ایران و گروه ششگانه قدرت های جهانی برای بحث در باره توافق دراز مدت اتمی در وین به گفت و گو نشسته اند.

دو طرف درماه نوامبر به یک توافق مقدماتی رسیدند که ازایران می خواهد حساسترین بخش فعالیت های اتمی خود را دربرابرلغو محدود تحریم ها کاهش دهد.

در توافق جدید، گروه شامل آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان، می خواهند ایران اطمینان دهد تسلیحات اتمی تولید نخواهد کرد. در مقابل ایران می خواهد تمام تحریم ها لغو شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، عباس عراقچی قائم مقام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفت ایران هیچیک از تاسیسات اتمی را برنخواهد چید، و آن را خط قرمزی برای مذاکرات تعیین کرد.

او در بیانیه ای اظهار داشت مذاکرات دشوار خواهد بود ، و آنچه را درخواست اصلی ۵ + ۱ تلقی می شود رد کرد.

ایران اصرار دارد به تولید تسلیحات اتمی علاقه مند نیست، اما ۶ قدرت غربی می خواهند تهران حرف هایش را با دادن امتیازاتی همراه سازد. آنها خواهان توافقی هستند که توانایی ایران را برای تبدیل سریع برنامه اتمی خود به ساختن اسلحه با استفاده از اورانیوم یا پلوتونیوم با غنای بالا بشدت کاهش دهد.

به این منظور، این قدرتها می گویند ایران نیاز دارد برخی از تاسیسات اتمی را برچیند یا بیشتر ۲۰ هزار سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد.

اما عراقچی در وین به خبرنگاران گفت چنین کاری در دستور مذاکرات قرار ندارد. با این حال، او یادآور شد مذاکرات « بسیار خوب آغاز شد» ، و افزود حتی اگر در پایان هفته چیزی بیشتر از توافقی با برنامه آینده به دست نیاید، بازهم دستاورد عمده ای خواهد بود.

در پیشاپیش مذاکرات، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه با کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که سرپرستی مذاکرات را از سوی قدرت های حهانی برعهده دارد، ملاقات کرد.

سخنگوی آشتون نیز گفت « مذاکرات فشرده و دشواری در پیش است.»

روز دوشنبه همچنین آیت اله خامنه ای اظهار نظر کرد مذاکرات به جایی نخواهد رسید، اما گفت مخالف مذاکرات نیست.
XS
SM
MD
LG