لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

کردها در شمال سوریه اعلام برقراری نظام فدرالی کردند


نیروهای کرد در شمال سوریه
نیروهای کرد در شمال سوریه

کردهای شمال سوریه از توافق برای برقراری نظام فدرالی در مناطق تحت کنترل خود خبر دادند؛ توافقی که دمشق آن را "خلاف قانون اساسی و فاقد ارزش" دانست.

به گزارش رسانه ها، نمایندگان کوبانی، عفرین و جزیره روز پنجشنبه در نشستی در شهر رمیلان در شمال شرقی سوریه، به برقراری نظام فدرالی رای مثبت دادند.

به گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، کردها برای ارائه تضمین های لازم به متحدان غیر کردی شان در مناطق تحت کنترل خود که اعلام فدرالیسم به معنایی جدایی از سوریه نیست، اعلام این تصمیم را یک روز به تاخیر انداختند.

نواف خلیلی سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، پیشتر در روز چهارشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود آن گروه فقط برای ایجاد منطقه فدرال کردی رایزنی نمی کند، بلکه به دنبال منطقه ای است که نماینده ترکمن ها، عرب ها و همچنین کردهای شمال سوریه باشد.

با این حال وزارت خارجه دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای در واکنش به این موضوع، تشکیل نظام فدرالی در شمال کشور را "خلاف قانون اساسی و فاقد ارزش" دانست.

این در حالی است که دمشق و گروه های مخالف آن با هدف پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که وارد ششمین سال خود شده است، با میانجیگری سازمان ملل مکتحد در حال مذاکره است.

فدرال خواندن منطقه شمال سوریه می تواند نخستین گام برای تشکیل منطقه ای خودمختار نظیر منطقه کردستان عراق باشد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته و در واکنش به درخواست خودمختاری کردها در شمال سوریه گفت، ایالات متحده هیچ منطقه خودمختار در آن کشور را به رسمیت نمی شناسد.

وی در ادامه با تاکید بر آن که ایالات متحده به تمامیت ارضی سوریه احترام می گذارد، گفت واشنگتن مخالف هرگونه اعلام خودمختاری در آن کشور در خلال گفت و گوهای سیاسی صلح در ژنو است.

برقراری نظام فدرالی در حالی از سوی کردهای سوریه اعلام شده که وزیر امور خارجه ایران نیز نسبت به تغییر مرزها در سوریه و مناطق دیگر خاورمیانه هشدار داده است.

محمدجواد ظریف در واکنش به این گفته مقامات آمریکایی که ادامه جنگ موجب تغییر مرزها شده و موجب از بین رفتن یکپارچگی سوریه را می شود، گفت که تغییر مرزها در منطقه بسیار خطرناک خواهد بود.

نیروهای دولتی سوریه تابستان ۱۳۹۱ از مناطق کردنشین خارج شدند تا توان خود را بر مبارزه با شورشیان عرب متمرکز کنند. اما نیروهای کرد با هدایت یگان‌های مدافع خلق، وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، کنترل این مناطق را در دست گرفتند.

کردها تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ میلادی، کمتر از ۱۰ درصد جمعیت سوریه را تشکیل می دادند. جمعیت سوریه در آن زمان بیش از ۲۴ میلیون نفر بود.

XS
SM
MD
LG