لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

روحانی: ایران آماده گفتگو با آمریکا و عربستان بر سر سوریه است


روحانی: ایران آماده گفتگو با آمریکا و عربستان بر سر سوریه است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت این کشور آماده گفتگو با آمریکا و عربستان سعودی در مورد راه های حل جنگ داخلی سوریه است، در صورتی که چنین گفتگوهایی بتواند به برقراری صلح و دموکراسی در سوریه کمک کند.

آقای روحانی این مطلب را زمانی که از او در کنفرانس خبری با هاینتس فیشر، رئیس جمهوری اتریش پرسیده شد آیا ایران حاضر است با عربستان و آمریکا در مورد حل بحران سوریه مذاکره کند، اعلام کرد. حسن روحانی گفت چنین اقدامی بخشی از تعهد بین المللی، اسلامی و انسانی ایران است.

رئیس جمهوری اتریش، اولین رهبر یک کشور غربی است که طی بیش از یک دهه گذشته به ایران سفر کرده است.

ایران در جنگ داخلی سوریه متحد بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور بوده و نیروها و مشاوران نظامی خود را در کنار نیروهای حزب الله لبنان، به سوریه فرستاده است تا در جنگ داخلی سوریه به دولت این کشور کمک کند. اما تهران اعزام نیروهای رزمی برای کمک به ارتش سوریه را تکذیب کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، حسن روحانی همچنین از جامعه بین المللی خواست در حالی که مردم سوریه در جنگ کشته می شوند و خانه های خود را ترک می کنند، متوقف کردن خونریزی در این کشور را به جای درخواست های اپوزیسیون سوریه، نظیر برکناری بشار اسد از قدرت، در اولویت قرار دهند.

کشورهای غربی و ترکیه و عربستان سعودی بارها خواستار آن شده اند که بشار اسد از قدرت کناره گیری کند.​ روز دوشنبه نیز جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در سخنان مشابهی با اظهارات حسن روحانی، گفته بود تعیین شرط برای دمشق بحران سوریه را تشدید خواهد کرد.

ریاض و همپیمانان آن، از حمایت تهران از دمشق انتقاد کرده و می‌گویند حمایت سرسختانه موجب تشدید درگیری‌ها در سوریه شده است. ایران این اتهام را رد کرده و در مقابل می‌گوید حمایت برخی کشورهای منطقه و همپیمانان غربی آنها از گروه‌های مسلح شورشی در سوریه، بحران را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG