لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

واکنش افخم به سخنان وزیر خارجه عربستان درباره ایران


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به سخنان اخیر وزیر خارجه عربستان درباره ایران واکنش نشان داد.

مرضیه افخم روز یکشنبه ۱۵ شهریور با اشاره به سخنان عادل الجبیر که پس از دیدار ملک سلمان با باراک اوباما بیان شد، به خبرگزاری ایرنا گفت: "همسایگان ما به جای این گونه سخنان باید به سیاست‌های کمک به گروه های افراطی و تروریست و ایجاد امواج آوارگان در سوریه و عراق و کشتار مردم بی‌گناه یمن پایان دهند. "

وزیر خارجه عربستان روز شنبه، به خبرنگاران گفت که عربستان از تضمین‌های رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق اتمی با ایران راضی است و به اعتقاد عربستان، توافق به امنیت و ثبات در خاورمیانه کمک خواهد کرد.

با این حال عادل الجبیر که پس از دیدار ملک سلمان پادشاه عربستان با باراک اوباما در واشنگتن سخن می‌گفت، اظهار امیدواری کرد که ایران از اقدامات مخرب در منطقه دست بردارد.

در مقابل سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز عربستان را متهم کرد که با حمایت از گروه های افراطی موجب گسترش جنگ در عراق و سوریه و آواره شدن شهروندان این کشورها شده است.

مرضیه افخم گفت: "جمهوری اسلامی ایران مخالف حذف دیگران و سیاست‌های تحمیلی است و به کشور همسایه خود نیز توصیه می‌کنیم به جای بازی‌های خطرناک نظامی به گفت و گو روی آورد."

این گفته‌های سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالیست که عربستان و برخی از کشورهای عرب منطقه، ایران را به دخالت در امور دیگر کشورها متهم می‌کنند.

ایران آشکارا از دولت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند این در حالیست که عربستان حامی شورشیان مخالف اسد است. مقام های عربستان همچنین ایران را متهم به حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن می‌کند. دولت یمن که شورشیان علیه آن می‌جنگند، مورد حمایت عربستان است.

XS
SM
MD
LG