لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

اعتراض دوباره ایران به برگزاری نشست مخالفان سوری بشار اسد در عربستان


ولایتی و امیرعبداللهیان در دیدار با بشار اسد در دمشق
ولایتی و امیرعبداللهیان در دیدار با بشار اسد در دمشق

ایران بار دیگر به برگزاری نشست مخالفان دولت بشار اسد در ریاض اعتراض کرد و تاکید کرد که همه اقدامات باید با مشورت دولت فعلی سوریه انجام شود.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت که "اصرار" عربستان سعودی برای برگزاری جلسه‌ای با حضور "معارضین سوری" اقدامی شتابزده و "مغایر توافق وین۲" است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای عبداللهیان گفت باید "همه چیز" در چارچوب هماهنگی با سازمان ملل متحد و مشورت با دولت و نظام سیاسی سوریه و "شخص آقای رئیس جمهوری سوریه که مشروعیت قانونی در این کشور دارد" انجام شود.

این مقام وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت که در سفر به سوریه به همراه علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل، "گزارش نشست وین۲" را به بشار اسد ارائه کرده است.

عربستان می‌خواهد در ماه دسامبر میزبان گروه های اپوزیسیون سوری باشد که می‌تواند به گفته استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه، اتحاد میان آنها را تقویت کند تا آنها نیز وارد گفتگوهای صلح شوند.

در نشست وین۲ توافق شده بود تا مخالفان و دولت اسد در ابتدای سال آینده میلادی مذاکراتی داشته باشند. در جریان این مذاکرات ایران اصرار کرد تا تقاضای چندین کشور برای حذف بشار اسد از هرگونه انتخابات در آینده، پس گرفته شود.

علی‌اکبر ولایتی نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: "جمهوری اسلامی ایران در نشست وین شرکت کرد تا عرصه را برای دیگران خالی نکند" اما در صورتی که کشورهای غربی بخواهند همان دستور کار نشست‌های قبلی را دنبال کنند، "نشست وین به شکست منجر خواهد شد".

او تاکید کرد که در نشست‌های آینده مربوط به سرنوشت سوریه، ایران "هر طرحی را که مورد قبول دولت و ملت سوریه نباشد"، رد می‌کند.

مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل، بشار اسد را یک "قهرمان" توصیف کرد و گفت که جمهوری اسلامی مصر است اسد تا پایان دوره فعلی در ریاست جمهوری سوریه باقی بماند و پس از انتخابات برگزار شود.

به اعتقاد آقای ولایتی با توجه به "محبوبیت روزافزون بشار اسد" او در انتخابات آینده هم به ریاست جمهوری سوریه خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG