لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

خامنه ای در دیدار با پوتین: ما درباره سوریه با آمریکا مذاکره دو جانبه نمی کنیم


این دومین دیدار دو رهبر در تهران در ده سال اخیر است
این دومین دیدار دو رهبر در تهران در ده سال اخیر است

در حالیکه دولت ایران دوبار در مذاکرات صلح سوریه حاضر است، آیت الله علی خامنه ای در تهران و در دیدار با رئیس جمهوری روسیه، تاکید دارد که ایران درباره سوریه با آمریکا مذاکره دو جانبه نمی کند.

آقای خامنه ای بار دیگر با محدود دانستن مذاکرات ایران و آمریکا، تاکید کرد، "ما به‌جز مسئله هسته‌ای نه درباره سوریه و نه در هیچ موضوع دیگری مذاکره دوجانبه با آمریکایی‌ها نداریم و نخواهیم داشت."

همزمان با حضور سران نه عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

به نوشته سایت آیت الله خامنه ای، مساله سوریه بخشی از بحث دو رهبر در این دیدار بوده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره خواسته آمریکا و کشورهای غربی برای برکناری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه گفت "رئیس‌جمهور سوریه در انتخاباتی سراسری رأی اکثر مردم سوریه را به‌دست آورده و آمریکا حق ندارد این رأی و انتخاب مردم سوریه را نادیده بگیرد. "

همچنین، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این دیدار گفت آمریکایی ها می‌خواهند اهداف محقق نشده خود در میدان درگیریهای سوریه، پای میز مذاکره پیگیری کنند و ما مراقب این مسئله هستیم."

همکاری بیشتر ایران و روسیه

رهبر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار خواستار همکاری بیشتر روسیه با ایران در حوزه اقتصادی شد.

سایت آیت الله خامنه ای گزارش داد در این دیدار دو ساعته، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر با تاکید بر اینکه وی به آمریکا اعتماد ندارد، گفت "سطح همکاری‌ها از جمله در مسائل اقتصادی می‌تواند بسیار بیشتر از سطح فعلی توسعه یابد."

ایران و روسیه در سه سال اخیر سطح همکاری خود را به سه میلیارد دلار رساندند اما دیمیتری راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه می گوید این همکاری در ده سال آینده به ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار از شخصیت رئیس جمهوری روسیه نیز تمجید کرد و گفت "آمریکایی‌ها همیشه تلاش می‌کنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی کردید. "

رئیس جمهوری روسیه هم در پاسخ به رهبر ایران گفت شما را متحدی مطمئن و قابل تکیه در منطقه و جهان می‌دانیم.

پوتین افزود: "ما متعهدیم که بر خلاف برخی‌ها به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستانمان انجام ندهیم و اگر اختلافی هم داشته باشیم، با صحبت به تفاهم برسیم."

این دیدار در حالی برگزار شد که رئیس جمهوری روسیه بعد از ورود به تهران، بلافاصله به دیدار آیت الله خامنه ای رفت.

دیدار پوتین با آیت الله خامنه ای در حاشیه نشست سران کشورهای صادر کننده گاز
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

این دومین دیدار رهبر ایران و رئیس جمهوری روسیه در ده سال اخیر است. ده سال پیش که پوتین برای اجلاسی درباره دریای خزر به تهران سفر کرده بود، با رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده بود.

مجمع صادرکنندگان گاز شامل دوازده عضو اصلی و ناظر است که این گروه نزدیک به ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد. ایران، روسیه، امارات متحده عربی و قطر از اعضای اصلی این گروه به شمار می آیند.

ایران و روسیه جزو کشورهایی هستند که بیشترین گاز جهان را دارند.

گفت و گو با گری سیمور درباره سفر پوتین به ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

XS
SM
MD
LG