لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

ایران: طرح عربستان برای میزبانی مخالفان اسد، خلاف بیانیه وین است


ایران روز دوشنبه اعلام کرد که طرح عربستان سعودی برای میزبانی نشستی با حضور مخالفان مسلح و سیاسی دولت بشار اسد ناقض بیانیه ای است که پس از مذاکرات اخیر بین المللی صلح سوریه حاصل شد.

ایران از دولت بشار اسد حمایت می کند و عربستان از مخالفان او که قصد براندازی دارند. اما مقامات هر دو کشور در مذاکراتی که با هدف یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه در وین برگزار شد، شرکت کردند.

عربستان می خواهد در ماه دسامبر میزبان گروه های اپوزیسیون سوری باشد که می تواند به گفته استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه، اتحاد میان آنها را تقویت کند تا آنها نیز وارد گفتگوهای صلح شوند.

اما حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه ایران گفت : "در وین توافق شد که نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با مشورتی فراگیر برای تعیین فهرست معارضان تلاش کند بنابر این اقدامات خارج از این بیانیه مورد تایید تهران نیست."

در مذاکرات ۱۴ نوامبر وین ۱۷ کشور از جمله روسیه، آمریکا، عربستان و ایران شرکت داشتند. در آن مذاکرات روی یک تاریخ مشخص برای آتش بس و به دنبال آن تشکیل دولتی انتقالی طی ۶ ماه و سپس برگزاری انتخابات طی یک سال بعد توافق شد. اما گروه های اپوزیسیون سوری آن طرح را غیرواقعی توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مخالفان بشار اسد از "ائتلاف ملی" می گویند طرح وین از آنجایی که خواست اصلی اپوزیسیون سوریه یعنی برکناری بشار اسد از قدرت را در نظر نمی گیرد، تنها ادعاهای گروه های جهادی را تقویت می کند که می گویند جامعه بین المللی علیه مردم سوریه در حال "توطئه" است.

در مذاکرات وین، ایران اصرار کرد که تقاضای چندین کشور برای حذف بشار اسد از هرگونه انتخابات در آینده، پس گرفته شود.

XS
SM
MD
LG