لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

رفسنجانی انتقاد از رژیم سوریه را رد کرد


اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری سابق ایران سخنان منسوب به وی در انتقاد از سوریه مبنی بر این که حکومت دمشق از سلاح شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده، ردکرد.

ایران متحد اصلی سوریه است، و به گزارش خبرگزاری فرانسه، جناح های محافظه کار از رفسنجانی خواسته بودند موضع خود را نسبت به دمشق روشن سازد.

گزارش اخیر، به نقل از وب سایت شخصی رفسنجانی حاکی است او روز شنبه در جمع گروهی از خانواده های جانبازان گفت اظهاراتی که در مورد سوریه به وی نسبت داده می شود «واقعیت ندارد».

پیشتر خبرگزاری ایلنا در گزارشی به نقل از هاشمی رفسنجانی گفت «مردم سوریه که هدف حمله شیمیایی توسط مقامات قرارگرفتند، حالا با تهدید مداخله خارجی روبرو هستند.»

ایلنا بسرعت عبارت «توسط مقامات» را حذف کرد و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بعدا تکذیب کرد که رفسنجانی چنین نظری ابراز داشته است.

اما برخی از وب سایت های محافظه کار از فرصت برای حمله به رفسنجانی استفاده کردند، و ویدیوی یک جلسه عمومی را که گفته می شود او در آن درباره حمله شیمیایی اظهار نظرکرد، منتشر کردند.

خبرگزاری فرانسه می گوید رفسنجانی همچنین تهدید های آمریکا برای حمله به سوریه را محکوم کرد وگفت «متاسفانه مردم سوریه، که حدود دو سال است با جنگ داخلی و انواع ناراحتی ها روبرو بوده اند، حالا به بهانه کاربرد تسلیحات شیمیایی که هنوزتایید نشده، هدف تهدید خارجی قرارگرفته اند.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود مساله تسلیحات شیمیایی در ایران، که در جریان جنگ هشت ساله با عراق هدف حملات گاز سمی قرار گرفت، بسیار حساس است.

رفسنجانی گفت «استفاده از سلاح های کشتار جمعی، از جمله شیمیایی، توسط هر فرد، گروه و دولتی در تمام مذاهب و مکاتب، بویژه در اسلام رد می شود و محکوم است.»

گفته می شود تهران از نظر مالی، تجهیرات و اطلاعاتی از دمشق حمایت می کند، اما اتهام تحویل اسلحه به رژیم اسد را رد می کند. ایران همچنین از ادعاهای سوریه که حمله شیمیایی کار شورشیان بوده، حمایت کرده است.
XS
SM
MD
LG