لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۵

ایران: اظهارات هاشمی درباره سوریه تحریف شده اند


خبرگزاری رویترز گزارش داده است وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه (٢ سپتامبر) گزارش ها در مورد اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی مبنی بر متهم کردن دولت سوریه به استفاده از گاز سمی در جنگ داخلی این کشور را رد کرد.

در شرایطی که ایلنا، خبرگزاری کار ایران روز یکشنبه از هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران نقل کرده بود که مقامات سوریه علیه مردم خود سلاح های شیمیایی به کار برده اند، اما وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی این اخبار را «تحریف شده» خواند.

بنا به گزارش رویترز، خبرگزاری ایلنا چند ساعت بعد از انتشار این خبر آن را با گزارش دیگری جایگزین کرد که در آن مقامات سوریه مسئول این حمله خوانده نشده اند.

بنا به گزارش ایسنا، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است «اظهارات (رفسنجانی) رئیس شورای تشخیص مصلحت نظام تحریف شده بود و دفتر او این خبر را تکذیب کرده است».

خبرگزاری ایلنا در خبر اولیه از هاشمی رفسنجانی نقل کرده بود که «از سویی مردم هدف حمله شیمیایی دولت خود قرار می گیرند و از سویی دیگر حالا باید در انتظار حمله کشورهای خارجی باشند». اما در گزارش بعدی ایلنا از آقای رفسنجانی نقل شده بود «مردم سوریه از سویی هدف حمله شیمیایی قرار می گیرند و حالا باید در انتظار حمله کشورهای خارجی باشند».

آقای رفسنجانی به تدارک ایالات متحده برای حمله نظامی علیه دولت اسد و مجازات حکومت سوریه برای استفاده از سلاح های شیمیایی اشاره داشته است.

نسخه اولیه اظهارات آقای رفسنجانی تفاوت چشمگیر و قابل توجهی با اظهارات سایر مقامات ایرانی داشت که ادعا کرده بودند شورشیانی که برای سرنگونی دولت بشار اسد تلاش می کنند، مسئول استفاده از سلاح های شیمیایی هستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از متحدان نزدیک حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و رئیس شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
XS
SM
MD
LG