لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۰

علی مطهری: هاشمی نظرش را بیان کرده است


علی مطهری درباره اظهارات منسوب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفت :«آقای هاشمی آن حرف‌ها را زده و نظرش هم همین است. »

علی مطهری، نماینده مجلس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سخنان منسوب به اکبر هاشمی مبنی بر این که دولت سوریه اقدام به حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان کرده و تکذیب بخش‌هایی از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی توسط روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت گفت: «من خودم این فیلم را دیدم و قاعدتا آن فیلم نمی‌تواند ساختگی باشد.»

در فایل صوتی که از سخنرانی آقای هاشمی رفسنجانی در سخنرانی ای که در سوادکوه ایراد کرد گفت: «مردم (سوریه) از طرف حکومت خودشان مورد حمله شیمیایی واقع شده‌اند و حالا هم باید منتظر حمله خارجی‌ها باشند.» این بخش از سخنان آقای هاشمی پس از مدت کوتاهی از گزارش خبرگزاری ها از جمله خبرگزاری ایلنا حذف شد و کمی بعد روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سخنگوی وزارت خارجه آن را تکذیب کردند.

علی مطهری، در سخنان اخیر خود گفت «شاید آقای هاشمی اطلاعات، اخبار و اسنادی داشته باشد که به این نقطه رسیده که دولت سوریه حمله شیمیایی کرده است.» به گفته آقای مطهری اگر این طور باشد «ایشان می‌خواهد بگوید که ایران و انقلاب اسلامی بیش از حد مایه نگذارد و می‌خواهد از این موضوع جلوگیری کند.» آقای مطهری هاشمی رفسنجانی را ترغیب به توضیح در این زمینه کرده است. او همچنین تاکید کرد «اگر دولت سوریه بمباران شیمیایی کرده باشد، این کار را
محکوم می‌کنیم، اما دست از حمایت از سوریه برنمی‌داریم.»

وبسایت اکبر هاشمی رفسنجانی بخش‌هایی از سخنرانی او در سوادکوه را منتشر کرده. در این متن تنها نکته ای که آقای هاشمی درباره سوریه گفته به این مضمون است: «اکنون در سوریه گوش‌ ها منتظر شنیدن صدای انفجار بمب هستند و صدها هزار نفر از مردم سوریه کشته شدند و هشت میلیون آواره در داخل و خارج از کشور دارد و تعدادی در زندان ‌ها به سر می برند و از ورزشگاه ‌ها برای زندان استفاده می شود.» در فایل صوتی، اظهارات جنجال برانگیز آقای هاشمی درباره حمله شیمیایی حاکمیت سوریه علیه مردم بعد از این بخش گفته می شود.

ایران متحد عمده سوریه است و مقامات جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده اند که در صورت حمله نظامی و مداخله کشورهای خارجی در سوریه، ایران واکنش نشان خواهد داد. ایران درگیری های دو سال اخیر در سوریه را نتیجه دخالت های خارجی و حمایت از مخالفان دولت می داند.
XS
SM
MD
LG