لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

ارتش آزاد سوریه مسئولیت خان‌العسل را برعهده گرفت


ارتش آزاد سوریه روز دوشنبه مسئولیت جنگ و تصرف خان العسل را به عهده گرفت. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا پیشتر در روز جمعه از کشته شدن دست کم ۱۵۰ سرباز وفادار به بشار اسد، در مبارزه برای کنترل شهر کلیدی خان العسل در شمال حلب خبر داده بود. این سازمان می گوید صد تن از این افراد در جریان درگیری کشته شدند، اما پس از تصرف شهر، مخالفان ۵۰ تن دیگر را اعدام کردند.

ائتلاف ملی سوریه و فرماندهی کل ارتش آزاد سوریه در بیانیه ای این کشتار را محکوم کردند و آن را نقض کنوانسیون ژنو خواندند.

دیدبان حقوق بشر سوریه در تصاویر ویدیویی که منتشر کرد گفت گروه های جهادگرا از جمله جبهه النصره وابسته به القاعده و انصارالخلیفه این شهر را تصرف کرده اند. دولت سوریه اواخر شب گذشته گفت، تروریست ها و دولت هایی که مسئول این کشتار هستند، بهای آن را می پردازند. مخالفان و نیروهای دولتی برای تصرف شهر استراتژیک خان العسل ماه ها جنگیده اند.

در همین حال ، تلویزیون دولتی سوریه گفت، ارتش سوریه منطقه استراتژیک خالدیه در شهر حمص و مسجد تاریخی آن شهر را تصرف کرده است. اما دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید، نیروهای وفادار به بشار اسد هنوز موفق به کنترل کامل خالدیه نشده اند و جنگ برای تصرف این منطقه ادامه دارد.

مخالفان سوریه از آغاز جنگ داخلی در آن کشور بیشتر مناطق حمص را در کنترل خود داشته اند. جاده اصلی از دمشق به سمت شمال و سواحل مدیترانه که به مرز لبنان نیز نزدیک است ، از حمص می گذرد.

دیدبان حقوق بشر همچنین روز شنبه گفت، در حمله موشکی نیروهای دولتی به شهر حلب دستکم ٢٩ تن کشته شدند که بیشترشان کودک بودند.
XS
SM
MD
LG