لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

نماینده ویژه سازمان ملل: مذاکرات صلح سوریه نمی‌تواند متوقف شود


به گفته استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، در جنگ سوریه ۴۰۰ هزار نفر کشته شده اند.
به گفته استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، در جنگ سوریه ۴۰۰ هزار نفر کشته شده اند.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه عهد کرده است مذاکرات شکننده صلح سوریه را علیرغم خروج گروه اپوزیسیون اصلی، به هفته آینده بکشاند.

گروه اصلی مخالفان دمشق اعلام کرده است که به دلیل تشدید جنگ و خودداری دولت بشار اسد از تلاش کافی برای آزاد کردن زندانیان یا تسهیل ارسال کمک به مناطق تحت محاصره، مذاکرات را ترک می کند.

هدف از این مذاکرات در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس، پایان دادن به جنگی است که موجب شده گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) قدرت بگیرد، قدرت های منطقه ای و عمده را درگیر خود کند و وخیم ترین بحران آوارگان جهان را به بار آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان دی میستورا پنجشنبه شب در مصاحبه ای با رادیو تلویزیون سوئیس، خروج هیات مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه را یک "ژست دیپلماتیک" خواند و گفت انتظار دارد این گروه به میز مذاکره باز گردد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرات ادامه خواهد یافت یا خیر، گفت "نمی توانیم اجازه دهیم متوقف شود. باید آتَش بس را تجدید کنیم. باید به ارسال کمک های بشردوستانه شتاب بخشیم، و از کشورهای ذینفع خواهیم خواست تشکیل جلس بدهند."

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در ادامه گفت، در جنگ سوریه حدود ۴۰۰ هزار تن کشته شده اند، که از ارقام قبلی اعلام شده توسط سازمان ملل متحد، بسیار بالاتر است.

در همین حال، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز جمعه گفت تصمیم گروه اصلی نمایندگان اپوزیسیون سوریه، موسوم به "کمیته عالی مذاکرات"، برای ترک ژنو، فقط به خود آن گروه صدمه می زند.

XS
SM
MD
LG