لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

شبه‌نظامیان حامی ایران می‌گویند به حمله اسرائيل به پالمیرا پاسخ «بی‌رحمانه» می‌دهند


تصویری از حملات پیشین اسرائیل به سوریه. آرشیو
تصویری از حملات پیشین اسرائیل به سوریه. آرشیو

نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه روز پنجشنبه ۲۲ مهر گفتند به حمله شامگاه چهارشنبه اسرائیل به منطقه پالمیرا در استان حمص سوریه «به طور موثر» پاسخ می دهند. این دومین حمله از این دست در یک هفته گذشته است.

وزارت دفاع سوریه در بیانیه ای اعلام کرد یک سرباز در این حمله که ساعت ۱۱ و ۳۴ دقیقه شب رخ داد کشته شد. طبق این بیانیه یک برج ارتباطی هدف حمله بود و طی آن خسارات مادی وارد شد.

اسرائیل در مورد حملات اخیر سکوت کرده است.

چند روز پیش دمشق اعلام کرد پدافند هوایی سوریه حمله موشکی اسرائیل را در حومه حمص رهگیری کرده است؛ در این حمله شش سرباز سوری زخمی شدند و برخی خسارات مادی وارد شد.

بنابر اعلام وزارت دفاع سوریه، موشک های اسرائیلی از حریم هوایی اردن و از فراز نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه تنف در مرز سوریه و عراق عبور کردند.

کارشناسان نظامی اسرائیلی و منطقه‌ می گویند حملات اخیر بخشی از تشدید درگیری‌هایی است که در سال‌های اخیر و با شدت کم انجام گرفته است. به گفته آنها اسرائیل صدها بار با هدف کاهش سرعت استقرار نظامی رو به افزایش ایران در سوریه دست به حمله زده است.

در بیانیه‌ای که اتاق موسوم به «عملیات متحدان اسد» که مورد حمایت ایران است صادر کرده، آمده است که پاسخ به حمله چهارشنبه شب «بسیار بی‌رحمانه» خواهد بود. این بیانیه‌ می‌گوید اگر نیروهای متحد بشار اسد در مناطق صحرایی به خوبی پخش نشده بودند، تلفات حمله چهارشنبه شب بسیار بیشتر بود.

این بیانیه می‌افزاید: «در نتیجه این حمله تعدادی از برادران مجاهد ما شهید و مجروح شدند.» در این بیانیه که رسانه‌های خبری حامی ایران منتشر کرده‌اند، آمده است: «ما تصمیم گرفته ایم به این حمله برای گرفتن انتقام شهدا و خون مجروحان پاسخ دهیم و پاسخ بسیار بی‌رحمانه خواهد بود.» رویترز می‌گوید اصالت این رسانه ها را تأیید می‌کند.

به نوشته رویترز، یک منبع نظامی ارشد که خواست نامش فاش نشود گفته است این حملات از جمله پایگاه هوایی تی۴ را هدف قرار داد. این پایگاه مورد استفاده شبه نظامیان تحت حمایت ایران بوده است و از آن در ماه‌های اخیر با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به پایگاه‌های آمریکایی در شمال سوریه حمله شده است.

این منبع همچنین گفت پهپادهای ناشناس که تصور می شود متعلق به اسرائیل باشند نیز این هفته پایگاه‌های تحت حمایت تهران در استان شرقی دیرالزور در امتداد مرز عراق را هدف قرار دادند. این یک مسیر راهبردی برای تأمین نیازهای شبه نظامیان مورد حمایت ایران است که به طور منظم نیروهای کمکی از عراق به سوریه می فرستند.

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل ماه گذشته میلادی تهران را متهم کرد که به شبه نظامیان خارجی در یک پایگاه هوایی ایران آموزش استفاده از پهپاد می‌دهد.

دو منبع نظامی آگاه می‌گویند مکانی که روز چهارشنبه مورد حمله قرار گرفت در نزدیکی یک مرکز مخفی بود که تهران از آن برای انتقال «دانش» فناوری هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپاد، استفاده می کرده است.

کارشناسان نظامی می گویند منطقه پالمیرا، که در آن حملات هوایی انجام شد، همچنین نزدیک یک مرکز عمده تجمع پایگاه‌های روسی است که اخیرا در آنجا روس‌ها با نیروهای سوری مانور نظامی برگزار کردند.

اسرائیل می خواهد نیروهای مورد حمایت ایران و نیروهای ایرانی را از مرزهای خود دور کند و از سوریه بیرون نگه دارد.

XS
SM
MD
LG